16. března 2012 17:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mobilní volání by mohlo zlevnit, poplatky se sníží

Telefonování - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Český telekomunikační úřad chce do příštího roku snížit operátorský poplatek za volání do mobilních sítí na polovičních 55 haléřů za minutu ze současných 1,08 Kč. Operátoři by tak mohli snížit ceny mobilního telefonování pro koncové zákazníky.

S T-Mobilem, Telefónikou a Vodafonem již zahájil správní řízení. Úřad to zveřejnil na svých stránkách.

Stejně jako v předchozích třech letech chce regulátor maximální výši poplatků, které si firmy platí za přenos hovorů mezi sítěmi, snižovat
postupně. Od července se poplatek sníží na 72 haléřů a v lednu o dalších 17 haléřů. "Bude záležet na operátorech, zda sníženým poplatkům své ceny přizpůsobí," řekl předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Zlevní však i operátoři?

Zda operátoři koncové ceny sníží stejným tempem, jako klesnou poplatky, ale není jisté. Například loni se průměrná cena minuty hovoru snížila jen o desetinu a o rok dříve o šest procent, poplatky přitom klesly o třetinu.

Podle mluvčího Telefóniky Hanyho Farghaliho snížení propojovacích poplatků firmě dává prostor k úpravě tarifů, zda operátor skutečně zlevní, ale neuvedl s tím, že řízení teprve začalo.

Podotkl, že firma ceny snižovala i v minulých letech a v současnosti je průměrná cena volání pro rezidentní klienty 2,49 Kč za minutu, což je pod průměrem EU. "Ceny volání klesají dlouhodobě, každoročně až o desetinu. Pokles cen bude pokračovat," dodal mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

ČTĚTE TAKÉ:

ČTÚ v poslední době čelí kritice, že kvůli jeho nečinnosti je v Česku drahé volání. Kritici používají srovnání OECD, kde v některých případech ČR končí mezi zeměmi s nejvyššími cenami. Podle jiného srovnání EU jsou ceny v tuzemsku na evropském průměru.

Od příštího roku chce úřad stanovovat poplatky podle metody tzv. přírůstkových nákladů LRIC, kterou doporučuje EU, namísto metody historických nákladů. Nová metodika by měla přinést další snížení cen a
navíc například umožní regulovat ceny jen v oblastech, kde nefunguje
konkurence.

Tlaku na snižování cen za telekomunikační služby by mohl pomoci příchod nového mobilního operátora, který by získal frekvence v rámci chystané aukce. Návrh podmínek aukce úřad zveřejní v pondělí odpoledne.

K větší transparentnosti tarifů mobilních operátorů mají přispět akreditované cenové kalkulačky, které uživatelům doporučí nejvhodnější
cenový program. První akreditaci ČTÚ udělil tento týden.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!