13. září 2009 19:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Czech Coal plánuje zdražit uhlí na dvojnásobek, ČEZ se bojí

Černé uhlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černé uhlí | foto: Shutterstock

PRAHA Těžařská uhelná společnost Czech Coal hodlá zdražit dodávky uhlí po roce 2012 téměř na dvojnásobek. Toho se obávají odběratelé, kterým právě v tom roce končí smlouvy o dodávkách uhlí, včetně toho největšího, společnosti ČEZ. Informuje o tom týdeník Euro v čísle, které vyjde v pondělí.

ČEZ, pokud chce provozovat elektrárny v oblasti mostecké hnědouhelné pánve i po roce 2012, potřebuje zajistit cenově přijatelné palivo na další desítky let dopředu. A to se mu nedaří, píše Euro.

"Chtějí za gigajoule 81 korun. Přitom v roce 2010 bude ČEZ platit společnosti Czech Coal za gigajoule 31 korun," uvedl jeden z vyjednavačů ČEZ. Spolumajitel Czech Coalu Petr Pudil to ale nepotvrdil. "ČEZ nikam netlačíme. Osobně jsem se schůzky, na níž zazněla taková cena, nezúčastnil," řekl.

Podle odborníků lze cenu 80 korun za gigajoule považovat za likvidační pro výrobu elektřiny. Při aktuálních tržních cenách proudu je jeho produkce zisková při ceně uhlí okolo 45 korun za gigajoule včetně dopravy. Padesát až 55 korun za gigajoule je považováno za značně rizikový milník. Za ním již nelze elektřinu vyrábět se ziskem, uvedlo Euro.

Na uhlí z Czech Coalu je životně závislá především elektrárna Počerady, jeden z nejmodernějších a nejvýkonnějších tepelných zdrojů ČEZ.

ČEZ s tehdejší Mosteckou uhelnou (dnes Czech Coal) v minulosti uzavřel smlouvu o smlouvě budoucí, která měla zajistit dodávky uhlí na další desítky let. Czech Coal však smlouvu vypověděl a označil ji za neplatnou.

ČEZ se její platnost snaží prokázat u soudu. To se však může táhnout několik let, a proto s těžaři souběžně jedná o nové smlouvě.

"Se společností Czech Coal nadále vedeme jednání a ve hře je stále mnoho variant," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dodal, že firma se zdrží komentářů i k aktuálnímu stavu jednání o dodávkách uhlí na rok 2012.

Největším odběratelem uhlí od Czech Coal je ČEZ. Následuje Unipetrol, který letos odebere 1,8 milionu tun. Zhruba stejné množství kupuje elektrárna v Opatovicích. United Energy 0,8 milionu a Energotrans 0,7 milionu tun uhlí.

Někteří odběratelé však avizují, že odběry od Czech Coalu po roce 2012 výrazně omezí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz