5. března 2014 11:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další bitcoinová banka končí, 'vybrali' ji hackeři. Klienti přišli o 12 milionů

Virtuální měna Bitcoin – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virtuální měna Bitcoin – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OTTAWA Další platforma pro směnu kybernetické měny bitcoin musela ukončit svou činnost poté, co při hackerském útoku přišla o bitcoiny za zhruba 600 tisíc dolarů (12 milionů korun). Společnost Flexcoin to oznámila na svém webu.

Minulý týden podala u soudu žádost o konkurz přední burza pro měnu bitcoin Mt. Gox. Krach obou společností podle agentury AP pravděpodobně vyvolá další pochybnosti o tom, zda se bitcoin může prosadit jako alternativní měna.

Flexcoin, která se označuje za bitcoinovou banku, tvrdí, že je registrována v Kanadě. Společnost podle agentury AFP upřesňuje, že by neměla být chápána jako banka, za jejíž vklady by ručily úřady.

ČTĚTE TAKÉ:

Flexcoin sdělila, že jí bylo z internetového sejfu v neděli ukradeno všech 896 bitcoinů. To při současné ceně virtuální měny odpovídá ztrátě skoro 600 tisíc dolarů.

"Protože Flexcoin nemá prostředky, aktiva nebo jakékoli jiné (zdroje), aby se vzchopila po této ztrátě, s okamžitou platností zavíráme," sdělila společnost, která prý spolupracuje s úřady na vyšetřování zdroje útoku. Virtuální mince, které přechovávala na místech nepřipojených k internetu, údajně vrátí uživatelům.

Pád tokijské burzy Mt. Gox

Japonská Mt. Gox minulý týden v úterý přestala fungovat a v pátek soud v Tokiu požádala o bankrotovou ochranu, když kvůli hackerskému útoku na své počítačové systémy zřejmě ztratila veškeré virtuální mince investorů.

Společnost tvrdí, že kvůli útoku mohla přijít o zhruba 850 tisíc bitcoinů. Podle britské burzy Bitstamp stojí bitocin kolem 658 dolarů. Ztráta Mt. Gox by tak odpovídala skoro 560 milionům dolarů (11,1 miliardy korun).

Lidovky.cz, ČTK