26. srpna 2011 15:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další krach. Vivamonde nechal v Turecku 300 lidí

Luxusní hotel v Turecku Mardan Palace  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luxusní hotel v Turecku Mardan Palace | foto: Reprofoto

PRAHA Pražská cestovní kancelář VIVAMONDE dnes oznámila krach. Důvodem jsou finanční problémy. O klienty, kteří jsou v zahraničí, se postará pojišťovna Generali.

Podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury má firma jak klienty v zahraničí, tak i klienty, kteří mají zájezdy zaplacené a ještě neodletěli. Podle prvních informací z cestovní kanceláře je nyní více než 300 jejích klientů v Turecku.

LETOS PÁTÝ KRACH

Letos se již v Česku dostaly do finančních problémů cestovní kanceláře Karma tour, Pressburg, Parkam holidays a Via Vera. V Česku působí zhruba 1420 cestovních kanceláří. Proti loňsku se jejich počet zvýšil zhruba o 100.

Vivamonde má u pojišťovny Generali sjednané platné pojištění pro případ úpadku cestovní kanceláře. "Podle našich informací podá tato cestovní kancelář v nejbližší době návrh na insolvenční řízení. Na její zájezdy zakoupené k tomuto datu se vztahuje uzavřené pojištění u Generali," uvedl generální ředitel pojišťovny Štefan Tillinger.

"O klienty, kteří se nyní nacházejí v Turecku a kvůli úpadku cestovní kanceláře Vivamonde se nemohou vrátit zpět, se postaráme a zajistíme jejich návrat do České republiky. Ti, kteří ještě na zaslouženou dovolenou neodletěli, mohou nárokovat své oprávněné požadavky prostřednictvím naší asisteční služby," dodal Tillinger.

Generali ve spolupráci s asistenční službou aktuálně pracuje na zajištění přepravy 234 klientů, kteří by se měli vrátit letecky zpět do ČR ještě v průběhu dneška. Zbývající klienti se prý budou vracet v následujících dnech.

Jde o pátý krach nebo přerušení činnosti cestovní kanceláře v letošním roce. Vivamonde vznikla letos v květnu, ale jako cestovní agentura fungovala již loni. Specializovala se na zájezdy do Turecka.

Firma uvedla, že se jí nepodařilo zajistit úhradu dnešního charterového letu do Turecka u letecké společnosti Freebird. "Problémem je však to, že charterovým letem letecké společnosti Freebird, který měla CK Vivamonde objednán a nezaplatila ho, měly dnes letět i desítky dalších českých turistů jiných cestovních kanceláří, kteří nyní také tím pádem čekají na své odlety," dodal Okamura.

Klienti kanceláře, kteří jsou v zahraničí, i ti, kteří mají koupený zájezd a měli na dovolenou teprve odletět, se mají obrátit na asistenční službu pojišťovny Generali, u které je cestovní kancelář pojištěná proti úpadku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!