2. prosince 2013 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Unisex eurozóny a německá marka

Německá marka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá marka - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Dnes opět o měnových kurzech. Podíváme se do eurozóny, která seskupuje sedmnáct ekonomik a kde euro stanovuje jeden stejný kurz pro všechny. Nicméně tyto ekonomiky nejsou stejné. Proto by se každé hodil jiný kurz eura. Deutsche Bank vydala studii, ve které pro členské země eurozóny odhaduje takovou úroveň kurzu eura k dolaru, která ohrožuje jejich konkurenceschopnost.

Nepřekvapí, že se tyto úrovně budou lišit. Ale že se mohou lišit i o desítky procent? V případě Německa je kurz ohrožující ekonomiku zhruba 1,8. V případě Francie je to ale 1,24. Rozdíl je tedy 44 procent.

Německo si může dovolit silnější euro než Francie díky vyšší konkurenceschopnosti svého průmyslu. Aktuálně se kurz eura vůči dolaru pohybuje kolem 1,35. Toto je další doklad toho, jak nastavení unisex měnových podmínek pro všechny země EMU nevyhoví všem.

Ještě jedna poznámka k Německu, které je, podobně jako naše ekonomika, schopno vyvážet díky umírněnému růstu mezd, jenž dlouhodobě nepřevyšuje růst produktivity. Takové ekonomice roste přebytek obchodní bilance, což vede k tlaku na posilování měny.

Německá marka proto v minulosti posilovala. I česká koruna dlouhodobě posiluje, když se ekonomice daří. Vstupem Německa do eurozóny posilování německé měny ustalo. Euro neposilovalo stejným tempem jako marka proto, že Unie jako celek je slabší vývozní mašina než Německo.

Pokud by marka posilovala stejným tempem, tak by nyní byla zhruba o 40 procent silnější. To je podobné, jako kdyby česká měna nyní nebyla na 27 korunách za euro, ale na 16. A to je jeden kamínek do mozaiky argumentů ve prospěch eura pro ekonomiku, která je konkurenceschopná a vývozně orientovaná.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.