2. července 2012 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dceřiná firma jihoafrické Naspers koupila Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetový obchod Mall.cz - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Novým vlastníkem Netretail Holding, mateřské firmy internetových obchodů Mall.cz, se stala společnost MIH Allegro, která je dceřinou firmou jihoafrické mediální a internetová skupiny Naspers.

Společnost Netretail Holding to sdělila v tiskové zprávě, finanční výši transakce neuvedla. Akvizici povolil antimonopolní úřad na začátku června.

MIH Allegro koupila většinový podíl v Netretail Holding od společností Intel Capital a MCI. Podle serveru Motejlek.com koupili Jihoafričané 75 až 80 procent firmy. Jejich platba oceňuje celý Netretail Holding na 220 až 230 milionů eur (až 5,7 miliardy korun). Definitivní částku, která se bude pohybovat v tomto rozpětí, je třeba ještě "dočistit" o dluhy, peníze na účtech a o další položky obvyklé při takovýchto transakcích, napsal v dubnu server.

MIH Allegro

MIH Allegro je holdingová společnost náležející do skupiny Naspers. V České republice působí prostřednictvím společností Allegro Group CZ s.r.o., Hotel.cz a.s. a Pricetown s.r.o., které zprostředkovávají obchody přes internet pomocí webových portálů Aukro.cz, AukroCity.cz, Hotel.cz nebo BezRealitky.cz a poskytují služby pro porovnání nabídek internetových obchodů.

Za poslední účetní období utržil Netretail Holding bezmála čtyři miliardy korun, zisk se po vyloučení mimořádností pohyboval kolem milionu eur. Kromě České republiky působí skupina na Slovensku (mall.sk), v Maďarsku (Mall.hu), v Polsku (Mall.pl) a loni minoritně vstoupila do slovinské společnosti Mimovrste.si (mimovrste.com).

Podle serveru byli dosud největším akcionářem Netretail Holdingu Intel Capital, těsně následovaný Ondřejem Frycem, kolem 15 procent držela polská MCI. Dalšími akcionáři jsou Petr Burcal, Eduard Míka a Ondřej Tomek.

Podstatnou skupinu vlastníků představují současní a bývalí zaměstnanci, jejich zhruba deset procent znamená více než půl miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK