30. května 2014 16:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Depardieu poslal poprvé daňové přiznání bernímu úřadu v Rusku

Depardieu ukazuje svůj nový ruský pas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Depardieu ukazuje svůj nový ruský pas. | foto: Reuters

MOSKVA Francouzský herec Gérard Depardieu poslal poprvé daňové přiznání ruskému bernímu úřadu. Informoval o tom list Izvestija. Ruským občanem se kontroverzní umělec stal před rokem a půl poté, co zrušil své trvalé bydliště ve Francii, aby se vyhnul tamním vysokým daním.

Depardieu zaslal své daňové přiznání za rok 2013 včas, sdělil deníku Sergej Šaljajev, šéf daňového úřadu Mordvinské autonomní republiky. V hlavním městě Mordvinska Saransku má herec od loňska hlášeno trvalé bydliště.

Kolik výstřední Francouz na daních ruskému státu přesně zaplatil a z jak velkého příjmu, Šaljajev nesdělil. Nicméně Depardieu je v Rusku zaregistrován jako soukromý podnikatel, a pokud jeho příjmy ročně nepřekročí 60 milionů rublů (zhruba 35 milionů korun), vztahuje se na něj šestiprocentní sazba.

Podle agentury AFP většina ruských daňových poplatníků odvádí do státní pokladny 13 procent z přiznaných příjmů.

Stěhování jako protest proti Hollandeovi

Depardieu se koncem roku 2012 přestěhoval z Francie do Belgie na protest proti návrhu prezidenta Françoise Hollandea zavést pro občany s vysokými příjmy 75procentní daň. Ústavní rada, jež je francouzskou obdobou ústavního soudu, ale daň pro bohaté odmítla. V závěru loňského roku pak vyslovila souhlas s přepracovaným návrhem vlády, podle něhož může být maximální daň pro jednotlivce 66 procent.

Depardieu přiletěl do Ruska, prezident Putin ho vítá jako nového občana.

Depardieu přiletěl do Ruska, prezident Putin ho vítá jako nového občana.

Loni, když ruským úřadům nahlásil své trvalé bydliště v mordvinské metropoli, herec oznámil, že chce v Saransku otevřít restauraci a umělecké centrum. Podle mordvinského ministra informací Valerije Maresjeva ale doposud žádný záměr nerealizoval a ve městě se od května 2013 ani neobjevil.

Lidovky.cz, ČTK