Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Designový ‚oskar‘ pro české kondomy. Primeros se vzdal sexuální symboliky

V říjnu bude Chaberovi a Koroušovi udělena prestižní mezinárodní cena Red Dot... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V říjnu bude Chaberovi a Koroušovi udělena prestižní mezinárodní cena Red Dot... | foto: Primeros, Matěj Chabera a Jakub Korouš

PRAHA Barevná krabička s jednoduchým symbolem připomíná spíše obal od žvýkaček než od kondomů. V říjnu si za ni dva čeští designéři Matěj Chabera a Jakub Korouš převezmou prestižní mezinárodní ocenění Red Dot Design Award. Jde o první český obal, který tuto nejstarší designérskou cenu získá.

„V případě kondomů existuje málo nástrojů, jak je prodat. Nákup se děje přímo u kasy a lidé si pořídí jen něco, co vidí v úrovni očí. Proto jsme si vždy stáli za zářivými barvami a jasnými symboly,“ popisuje Chabera první myšlenky na proměnu značky prezervativů Primeros, které se v nových obalech objevily na pultech letos v květnu.

Zatímco Korouš je jedním z obnovitelů obuvní značky Botas 66, Chabera působí jako interiérový designér, dříve byl kreativním ředitelem nábytkářské firmy Lugi. Firma Primeros si jejich návrh vybrala mezi dalšími velkými agenturami a studii.

„Jakub je silný v grafice a komunikaci. Já se soustředím na produkty. Leták je čistě Jakubova práce, já jsem zodpovědný za techniku obalu. Symboly a celý koncept jsme vyprodukovali spolu. Zastáváme názor, že jednoduchý design je to nejlepší řešení,“ říká Chabera.

„Začali jsme v létě 2015. Nad návrhem jsme strávili asi tři týdny. Od jeho předložení po první tisk krabiček pak uběhl asi rok,“ doplňuje Korouš. Logo zpracoval typograf Tomáš Brousil, který navázal na to původní, 108 let staré.

Korouš s Chaberou pak do obalu zakomponovali i několik nevšedních detailů – pacičku svítící ve tmě, na dotek vystupující prvky nebo způsob rozbalení, jenž dovoluje krabičku otevřít pouze jednou rukou.

V říjnu bude Chaberovi (vpravo) a Koroušovi udělena prestižní mezinárodní cena...
V říjnu bude Chaberovi a Koroušovi udělena prestižní mezinárodní cena Red Dot...

Designéři společně vytvořili devět variant obalů, přičemž každý vychází z prvního písmene názvu a specifického rysu produktu uvnitř. Růžová krabička s nápisem Innocent (Nevinný) nese symbol postavy s pokřivenou svatozáří, na bílém balení s kondomy Classic je zase vavřínová koruna.

Designéři tak jednoduchou symbolikou vrátili Primerosu tvář současné značky, jejíž obaly byly dlouhá léta jen tuctovým produktem mimo současnou grafiku. Krabičky tehdy nesly genderové symboly a propletence čar. „Byly to takové klipartové krucánky,“ směje se Korouš nad dílem mezinárodní agentury Ogilvy.

Plamenům, objímajícím se dvojicím a dalším sexuálním konotacím se oba designéři chtěli vyhnout. Při studiu konkurence je naopak zaujaly například japonské kondomy, které připomínají obaly od bonbonů nebo cigaret, ještě než se na nich objevily varovné obrázky.

Do následujících let se počítá s drobnými aktualizačními prvky. K devíti druhům krabiček se příští rok přidají i obaly na lubrikační gely a erotické hračky, též z dílny designérů Chabery a Korouše.

Dnes firmu Primeros vede Roman Kocián, který ji odkoupil od původního majitele J&T. Kondomy se od roku 2005 kompletně vyrábějí, testují i balí v Německu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....