Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
20. srpna 2017 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Designový ‚oskar‘ pro české kondomy. Primeros se vzdal sexuální symboliky

V říjnu bude Chaberovi a Koroušovi udělena prestižní mezinárodní cena Red Dot... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V říjnu bude Chaberovi a Koroušovi udělena prestižní mezinárodní cena Red Dot... | foto: Primeros, Matěj Chabera a Jakub Korouš

PRAHA Barevná krabička s jednoduchým symbolem připomíná spíše obal od žvýkaček než od kondomů. V říjnu si za ni dva čeští designéři Matěj Chabera a Jakub Korouš převezmou prestižní mezinárodní ocenění Red Dot Design Award. Jde o první český obal, který tuto nejstarší designérskou cenu získá.

„V případě kondomů existuje málo nástrojů, jak je prodat. Nákup se děje přímo u kasy a lidé si pořídí jen něco, co vidí v úrovni očí. Proto jsme si vždy stáli za zářivými barvami a jasnými symboly,“ popisuje Chabera první myšlenky na proměnu značky prezervativů Primeros, které se v nových obalech objevily na pultech letos v květnu.

Zatímco Korouš je jedním z obnovitelů obuvní značky Botas 66, Chabera působí jako interiérový designér, dříve byl kreativním ředitelem nábytkářské firmy Lugi. Firma Primeros si jejich návrh vybrala mezi dalšími velkými agenturami a studii.

„Jakub je silný v grafice a komunikaci. Já se soustředím na produkty. Leták je čistě Jakubova práce, já jsem zodpovědný za techniku obalu. Symboly a celý koncept jsme vyprodukovali spolu. Zastáváme názor, že jednoduchý design je to nejlepší řešení,“ říká Chabera.

„Začali jsme v létě 2015. Nad návrhem jsme strávili asi tři týdny. Od jeho předložení po první tisk krabiček pak uběhl asi rok,“ doplňuje Korouš. Logo zpracoval typograf Tomáš Brousil, který navázal na to původní, 108 let staré.

Korouš s Chaberou pak do obalu zakomponovali i několik nevšedních detailů – pacičku svítící ve tmě, na dotek vystupující prvky nebo způsob rozbalení, jenž dovoluje krabičku otevřít pouze jednou rukou.

V říjnu bude Chaberovi (vpravo) a Koroušovi udělena prestižní mezinárodní cena...
V říjnu bude Chaberovi a Koroušovi udělena prestižní mezinárodní cena Red Dot...

Designéři společně vytvořili devět variant obalů, přičemž každý vychází z prvního písmene názvu a specifického rysu produktu uvnitř. Růžová krabička s nápisem Innocent (Nevinný) nese symbol postavy s pokřivenou svatozáří, na bílém balení s kondomy Classic je zase vavřínová koruna.

Designéři tak jednoduchou symbolikou vrátili Primerosu tvář současné značky, jejíž obaly byly dlouhá léta jen tuctovým produktem mimo současnou grafiku. Krabičky tehdy nesly genderové symboly a propletence čar. „Byly to takové klipartové krucánky,“ směje se Korouš nad dílem mezinárodní agentury Ogilvy.

Plamenům, objímajícím se dvojicím a dalším sexuálním konotacím se oba designéři chtěli vyhnout. Při studiu konkurence je naopak zaujaly například japonské kondomy, které připomínají obaly od bonbonů nebo cigaret, ještě než se na nich objevily varovné obrázky.

Do následujících let se počítá s drobnými aktualizačními prvky. K devíti druhům krabiček se příští rok přidají i obaly na lubrikační gely a erotické hračky, též z dílny designérů Chabery a Korouše.

Dnes firmu Primeros vede Roman Kocián, který ji odkoupil od původního majitele J&T. Kondomy se od roku 2005 kompletně vyrábějí, testují i balí v Německu.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.