11. února 2015 22:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Státem podporovaná Bank of America prý pomáhala vyhýbat se daním

Banka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka (ilustrační foto) | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

WASHINGTON Americký finanční ústav Bank of America několik let využíval svou bankovní divizi podporovanou státem k financování kontroverzních obchodů, které pomáhaly některým klientům vyhnout se placení daní. Informoval o tom ve středu list Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na interní dokumenty a informované zdroje.

Banka údajně využívala finanční prostředky ze své americké divize k financování transakcí své evropské odnože investičního bankovnictví. Hedgeovým fondům a jiným klientům tak prý pomáhala vyhnout se placení daní z dividend.

S touto praxí banka údajně začala nejpozději v roce 2011. Vysoce postavení činitelé investiční větvě v Londýně prý začali podřízené nutit, aby využili nižších nákladů, ze kterých těžila americká divize Bank of America National Association (BANA), vyplývá podle WSJ z elektronické komunikace a tvrzení zdrojů. 

ČTĚTE TAKÉ:

Cílem prý bylo získat více klientů z řad hedgeových fondů pro evropskou divizi. Ze zdrojů vyplývá, že tato strategie vyvolala kritiku federálních regulátorů v USA. Jistý zaměstnanec banky si údajně na spornou činnost stěžoval americkým úřadům.

Bank of America je druhou největší bankou podle výše aktiv ve Spojených státech. Podle mluvčího banky již tato praxe skončila.

Lidovky.cz, ČTK