Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dnešek je posledním dnem pro přiznání k dani z nemovitosti. Koho se to týká a kdy se musí zaplatit?

Nemovitost (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemovitost (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Do čtvrtka 31. ledna musí podat daňové přiznání všichni vlastníci nových nemovitostí, ale i prodejci. I přesto, že daň z nemovitostí stačí zaplatit do konce května, přiznání musíte odevzdat už nyní. Pokud tuto povinnost nesplníte, tak vám hrozí pokuta. Server Lidovky.cz připravil přehled všech informací, které byste měli jako plátci této daně znát.

Koho se přiznání daně z nemovitostí týká?

Daňové přiznání musí podat každý, kdo v roce 2018 nabyl do vlastnictví nemovitost. Tedy ten, kdo loni nemovitost koupil, dostal ji darem nebo zdědil. Daň z nemovitosti se týká také všech, kteří výrazněji měnili parametry nemovitosti. Jedná se například o větší rekonstrukce, přístavby či přestavby. Zároveň se vás týká také v momentě, kdy jste změnili charakter parcely - z pole jste vytvořili stavební parcelu, nebo změnili výměru nemovitosti. Pokud vlastníte konkrétní nemovitost s dalšími spoluvlastníky, tak můžete skrz společného zmocněnce podat daňové přiznání za všechny a zaplatit daň dohromady.

Počet daňových přiznání se liší podle toho, v kolika krajích vlastníte nemovitosti. Pokud jste vlastníkem nemovitosti ve čtyřech krajích, podáte čtyři přiznání. Daňové přiznání musíte podat také v situaci, kdy nemovitost prodáte a vlastníte nadále nějakou další.

O které nemovitosti se jedná?

Přiznání za rok 2019 musí podat osoba, která vlastní danou nemovitost k 1. lednu 2019. Daň se skládá ze dvou částí - z daně z pozemků a ze staveb a jednotek. Daň se platí ze všech pozemků na území Česka, které jsou evidovány v katastru nemovitostí a také ze zdanitelných budov.

Jak se daň přiznává?

Daňové přiznání musíte odevzdat na finančním úřadu, pod který daná nemovitost spadá. Pokud vlastníte nemovitost v Moravskoslezském kraji, tak musíte podat přiznání u moravskoslezského úřadu, i když bydlíte v Praze. Existují tři způsoby, jak můžete daň z nemovitosti podat - osobně, poštou a elektronicky. Pokud máte datovou schránku, tak přiznání musíte podat jedině elektronicky.

Do kdy musím daň zaplatit?

I přesto, že je 31. leden posledním dnem pro daňové přiznání, platbu můžete uskutečnit až do 31. května. Pokud vaše daň přesahuje 5 tisíc korun, tak ji můžete zaplatit na dvě části. První splátku musíte zaplatit do konce května, druhou do konce listopadu.

Co když nezaplatím?

Pokud do 31. května daň z nemovitosti nezaplatíte, tak vám finanční úřad několik dnů pokutu odpustí. Poslední možný termín pro zaplacení bez jakékoliv sankce je 7. června, po tomto dnu vám už bude úřad účtovat i úroky z prodlení. Pokud daň zaplatíte po tomto termínu, tak vás čeká pokuta ve výši 0,05 % příslušné daně za každý den prodlení, nejméně ale 500 korun. Maximální sankce se může vyšplhat až na 5 procent z vypočtené daně.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...