31. března 2009 11:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do Evropy se vrátil strašák deflace

Spotřebitelé by sice díky snížení cen mohli ušetřit v obchodech, deflace ale může roztočit nebezpečnou spirálu krachujících firem a propuštění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spotřebitelé by sice díky snížení cen mohli ušetřit v obchodech, deflace ale může roztočit nebezpečnou spirálu krachujících firem a propuštění. | foto: Lidové noviny

BRUSEL Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zpomalil na polovinu a dostal se na 0,6 procenta. Prudký propad inflace znovu oživil strašidlo deflace, které obchází Evropou již od začátku letošního roku. Spotřebitelé sice díky snížení cen v obchodech ušetří, deflace ale může roztočit nebezpečnou spirálu krachujících firem a propuštění.

Protože se ukázalo, že je dvouprocentní inflační cíl Evropské centrální banky vysoko nad reálnými vývojem, březnové výsledky budou tlačit na další snižování úrokových sazeb. Deflace představuje absolutní meziroční pokles spotřebitelských cen.

Inflace je v současnosti na vůbec nejnižší úrovni od roku 1999, kdy bylo oficiálně spuštěno euro, tehdy však pouze jako účetní měna. "Prakticky již nic nemůže ve čtvrtek Evropskou centrální banku odradit od snížení úrokových sazeb o dalších 50 bazických bodů," řekl agentuře Reuters Ben May ze společnosti Capital Economics. Sazby by se tak dostaly na pouhé procento a banky by dostávaly peníze téměř zadarmo. Podle něj nelze vyloučit ani to, že centrální banka přijme i nějaká další "nekonvenční opatření".

Březnový vývoj tak potvrdil slova ekonomů, kteří zůstali ostražití i po mírném zrychlení inflace v únoru. Tehdy růst spotřebitelských cen zrychlil na 1,2 procenta z lednových 1,1 procenta, experti tomu však nepřikládali velký význam. Podle nich Evropská unie a hlavně eurozóna bude v dalších měsících svědkem pomalejšího růstu cen a obrat tohoto trendu by mohl nastat až na podzim letošního roku.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.