Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do Ruska se zboží neposílá, protože stejně nedojde. Internet zničil poštu

Do Ruska se zboží neposílá, protože stejně nedojde. Internet zničil poštu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Ruska se zboží neposílá, protože stejně nedojde. Internet zničil poštu | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruská pošta zkolabovala. Jako za starých sovětských časů si balíček hledá cestu ke svému adresátovi i několik měsíců. To je důvod, proč zahraniční internetoví prodejci odmítají obsluhovat ruské zákazníky.

Vedení firmy Ruská pošta přiznalo: jestliže dříve trvalo doručení zásilky maximálně dva týdny, nyní je to dva měsíce. Za nápravu stavu ale nejsou údajně zodpovědní pošťáci, ale celníci.

Nyní "Počta" navrhuje, aby středisko Mezinárodní pošta, kde se třídí a prověřují dopisy a balíky zasílané do Ruska ze zahraničí, fungovalo 24 hodin denně. Jinak se situace bude zhoršovat. Kromě toho se musí zvětšit počet odborníků, kteří odhalují nebezpečné zásilky.

Země kam se zboží neposílá, protože stejně nepříjde

Ve středisku Mezinárodní pošta nyní leží 51 tisíc nezpracovaných balíků a dopisů. A tempo, s jakým jsou tříděny a odesílány ke svým adresátům, je zoufale pomalé. A tak se například aukční server eBay rozhodl, že od ruských klientů nebude brát objednávky. Nemůže totiž dodržet vlastní předpis, že pokud zboží nedoručí do 45 dnů, má zákazník právo na navrácení peněz. Jenže pokud zásilka přijde až po této lhůtě, má zákazník právo na ni i na vrácení peněz.

Velké problémy postihly kvůli poštovnímu kolapsu i tak osvědčené firmy, jako je DHL a UPS. Ani ony nejsou v Rusku schopny dodržet garantované termíny. Řada internetových obchodů proto hodlá Rusko přiřadit na seznam zemí, kam zboží neposílá, protože stejně nedojde.

Pošta se hájí: nikdo nás nepřipravil na boom internetových nákupů

V současnosti Ruské poště hrozí série soudních pří. Zákazníci internetových obchodů, kteří stále marně čekají na objednané zboží, jsou totiž vzteky bez sebe. Pošťáci se ale hájí. Nikdo je ani technicky, ani personálně nepřipravil na boom internetových nákupů. Letos objem zásilek ze zahraničí právě díky nim meziročně vzrostl o 64 procent. Navíc odbavení balíků je velmi těžkopádné.

I když Rusko není zdaleka jedinou zemí na světě, která zápasí s podobným problémem, gigant Ruská pošta reaguje na nové trendy ještě těžkopádněji než podobné instituce v jiných státech světa, především v Africe a Latinské Americe. Zato Rusové berou těžkosti s humorem. Svědčí o tom i nejnovější vtip: Vedení Ruské pošty prohlašuje, že žádné stížnosti na kvalitu své práce neobdrželo. Pravděpodobně se je během posledních let nepodařilo doručit.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!