25. září 2012 7:55, aktualizováno  8:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dopravní podnik za Dvořáka kouzlil s čísly, aby vykazoval zisk

Dopravní podnik Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní podnik Praha | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Vykázané zisky Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) v minulých letech tvořily z velké části účetní operace. Firma tedy nebyla v tak dobrém stavu, jak jak se na první pohled zdálo. Ekonomický ředitel, který analýzu vypracoval, byl den po jejím představení z funkce odvolán.

Píší to Hospodářské noviny. Podle analýzy bývalého ekonomického ředitele DPP Michala Heřmana vytvořila firma v letech 2007 až 2009 rezervy na opravy ve výši 1,8 miliardy korun. Z nich však poté utratila jen čtvrtinu a zbytek postupně vykázala jako zisk, i když žádné nové peníze fakticky nezískala.

ČTĚTE TAKÉ:

Nepochopil, o co tam šlo, hájí se Dvořák

Dvořák se závěry analýzy nesouhlasí a tvrdí, že autor analýzy nepochopil principy kompenzačního financování podniku. Podle Ladislava Mejzlíka z Vysoké školy ekonomické jsou podobné operace legální, mohou ale naznačovat, že se společnost potýká s problémy.

DPP také v minulosti některé služby, jako například péči o soupravy metra nebo IT služby, svěřil externím firmám. Některé náklady to však ještě zvýšilo.

Ředitel, který analýzu vypracoval, byl ze dne na den odvolán

Autor analýzy Michal Heřman byl den poté, co ji 12. září 2012 představil dozorčí radě podniku, z pozice ekonomického ředitele odvolán.

Podobně skončil o měsíc dříve i bývalý ředitel firmy Vladimír Lich. Ten byl zbaven své funkce bezprostředně poté, co podnik pod jeho vedením podal několik trestní oznámení na osoby spjaté s bývalým vedením podniku v čele s Martinem Dvořákem. Jedno z trestních oznámení mělo směřovat i proti současnému místopředsedovi dozorčí rady Davidu Vodrážkovi (ODS). Oficiálním důvodem Lichova odvolání ale bylo manažerské selhání při řízení firmy.

jkzJan Kaczor, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.