Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dopravní podnik za Dvořáka kouzlil s čísly, aby vykazoval zisk

Dopravní podnik Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní podnik Praha | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Vykázané zisky Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) v minulých letech tvořily z velké části účetní operace. Firma tedy nebyla v tak dobrém stavu, jak jak se na první pohled zdálo. Ekonomický ředitel, který analýzu vypracoval, byl den po jejím představení z funkce odvolán.

Píší to Hospodářské noviny. Podle analýzy bývalého ekonomického ředitele DPP Michala Heřmana vytvořila firma v letech 2007 až 2009 rezervy na opravy ve výši 1,8 miliardy korun. Z nich však poté utratila jen čtvrtinu a zbytek postupně vykázala jako zisk, i když žádné nové peníze fakticky nezískala.

ČTĚTE TAKÉ:

Nepochopil, o co tam šlo, hájí se Dvořák

Dvořák se závěry analýzy nesouhlasí a tvrdí, že autor analýzy nepochopil principy kompenzačního financování podniku. Podle Ladislava Mejzlíka z Vysoké školy ekonomické jsou podobné operace legální, mohou ale naznačovat, že se společnost potýká s problémy.

DPP také v minulosti některé služby, jako například péči o soupravy metra nebo IT služby, svěřil externím firmám. Některé náklady to však ještě zvýšilo.

Ředitel, který analýzu vypracoval, byl ze dne na den odvolán

Autor analýzy Michal Heřman byl den poté, co ji 12. září 2012 představil dozorčí radě podniku, z pozice ekonomického ředitele odvolán.

Podobně skončil o měsíc dříve i bývalý ředitel firmy Vladimír Lich. Ten byl zbaven své funkce bezprostředně poté, co podnik pod jeho vedením podal několik trestní oznámení na osoby spjaté s bývalým vedením podniku v čele s Martinem Dvořákem. Jedno z trestních oznámení mělo směřovat i proti současnému místopředsedovi dozorčí rady Davidu Vodrážkovi (ODS). Oficiálním důvodem Lichova odvolání ale bylo manažerské selhání při řízení firmy.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...