7. srpna 2009 4:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dostavět Temelín chtějí po Američanech i Rusové

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Veis David ČTK

ANKARA Ruská státní společnost Atomstrojexport má zájem o účast v tendru na výstavbu jaderné elektrárny v České republice. Novinářům to dnes v Ankaře řekl šéf ruské státní jaderné společnosti Rosatom Sergej Kirijenko. Výběrové řízení na výstavbu dvou jaderných bloků v jaderné elektrárně Temelín zahájila v pondělí elektrárenská společnost ČEZ.

Rusové se chtějí výběrového řízení v Česku účastnit spolu s místním partnerem. Účast v temelínském tendru už ohlásil americký dodavatel jaderných elektráren Westinghouse.

Podle expertů v případě použití tlakovodního reaktoru připadá pro stavbu v Temelíně v úvahu celkem pět dodavatelů: vedle Atomstrojexportu a Westinghousu dále francouzská Areva, japonské Mitsubishi nebo společný francouzsko-německo-japonský projekt Atmea.

Podobného tendru jako v České republice, ale bez partnera, se Atomstrojexport chce podle Kirijenka zúčastnit v Maďarsku. "V České republice se zúčastníme tendru. V Maďarsku, až tendr vyhlásí, se budeme účastnit také," řekl Kirijenko, jehož cituje agentura Reuters. "V Maďarsku se zúčastníme sami za sebe, v České republice půjdeme do výběrového řízení s českým partnerem," dodal.

Na výstavbě prvních dvou bloků Temelína se podílel Westinghouse a do roku 2010 do něj dodává jaderné palivo. Od roku 2010 jej nahradí ruská firma TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

Lidovky.cz, ČTK