Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dovoz ojetých aut do Česka loni klesl o 15 procent, byl tak nejnižší za 6 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

Praha Dovoz ojetých osobních aut do ČR v minulém roce meziročně klesl o 15 procent na 150 731 vozů a byl tak nejnižší za posledních šest let. Průměrné stáří dovážených vozů bylo 10,7 roku, přičemž podíl vozidel starších deseti let se zvýšil o 3,5 procentního bodu na 54 procent. Oznámil to dnes Svaz dovozců automobilů.

Nejvíce dováženou značkou byla s 33 166 vozy domácí Škoda Auto, následuje Volkswagen s dovozem zhruba o 1500 aut nižším. Na třetím místě skončil Ford s 13 081 dovezenými vozy z druhé ruky.

„Covid-19 smazal pět let růstu objemu dovozů ojetých vozů. Těch se loni dovezlo nejméně od roku 2014. Meziročně místo růstu celkový počet dovezených aut z druhé ruky klesl o 26 500 kusů. Pro kvalitu českého autoparku je to skvělá zpráva, neboť tyto vozy jsou často předmětem podvodů s tachometry, rokem výroby, nebo jsou po těžkých haváriích. Omezení dovozů ovšem již v závěru minulého roku přispělo k růstu cen domácích ojetin. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i letos,“ uvedla generální ředitelka skupiny Aures Holdings Karolína Topolová.

Loni si Češi dovezli 77 ojetých Ferrari, 53 Maserati, 32 Lamborghini nebo 29 Rolls-Royce, ale také 30 Trabantů nebo 17 osobních vozů Tatra.

Import ojetých aut zažil nižší propad než prodej nových vozů. Ten kvůli opatřením proti šíření koronaviru klesl téměř o 19 procent na 202 971 aut.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...