20. října 2011 10:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

DŘÍMAL: Konec čínské iluze

90. výročí komunismu v Číně slaví skutečně všichni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 90. výročí komunismu v Číně slaví skutečně všichni | foto: Reuters

Ekonomika nejlidnatější země světa vzrostla ve druhém letošním čtvrtletí meziročně o "pouhých" 9,1 procenta. Zatímco pro vyspělé země západního světa se stále jedná o ohromující číslo, v čínských podmínkách jde o nejpomalejší růst ekonomické aktivity od roku 2009, a pokud abstrahujeme od krizových roků, podobně nízkého růstu jsme byli svědky naposledy v roce 2004.

Důvodem zpomalení čínské ekonomiky v letech 2008 a 2009 byl především výpadek zahraniční poptávky po čínském zboží, který se vláda v Pekingu snažila kompenzovat masivními investičními projekty a uvolněním měnové politiky. Nynější situace je ale odlišná. Úvěrová expanze nafoukla čínskou bublinu do obrovských rozměrů.

S tím, jak se ekonomika přehřívala, vzrostla inflace, která dokonce začala ohrožovat stabilitu říše středu - tedy to, o co vládci v Pekingu usilují nejvíce. Peněžní expanzi tak vystřídala restrikce. To dokazuje i zářijový růst měnového agregátu M2, nejnižší za posledních šest let.

Utahování úvěrových podmínek ohrožuje především malé a střední podniky, které si tak musí půjčovat na černém trhu. Peking nedávno představil balík opatření, která mají zabránit bankrotům firem a sociálním nepokojům s tím spojených. Jak úspěšný tento krok čínské vlády bude se teprve ukáže.

Další nepříjemnosti, jako třeba přehřátý trh s nemovitostmi, budou existovat dál. Kdy bublina splaskne, závisí do velké míry na schopnosti čínských politiků valit problémy před sebou. Jedno je však jisté. Iluze o zázračné čínské třetí cestě se začíná rozplývat.

Marek Dřímal, analytik Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!