Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Důchody seniorům rovnou domů. Pošta denně doručí o 35 tisíc výplat více, pošťáci dostanou odměnu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Aby Česká pošta pomohla zamezit riziku nákazy koronavirem, pošťáci od pondělí nosí důchody domů i seniorům, kteří pro ně běžně chodili na pobočky. Za standardní situace Česká pošta vydala u přepážky 45 % hotovostních plateb. Pošťáci tak nyní mají s důchody skoro jednou tolik práce. Za své nasazení a odvahu pro ně pošta vyhradila 73 milionů korun, které si rozdělí na odměnách.

V pondělí 23. března a úterý 24. března by mělo odejít asi 75 tisíc plateb každý výplatní den, to je o 35 tisíc více, než odejde za běžného provozu. Měsíčně tak pošta doručí asi milion důchodů.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka proběhl první den stoprocentního doručování bez větších komplikací. „Žádné vážnější problémy jsme v pondělí nezaznamenali. Důchody pro seniory, které jsme nezastihli, jsou uloženy na jejich poštách. V následujících dnech pobočky mohou telefonicky kontaktovat a domluvit si náhradní termín doručení,“ sdělil Vitík pro Lidovky.cz. Nedoručený důchod si lidé mohou vyzvednout i na pobočce, za současné situace to ale pošta nedoporučuje.

„V úterý vyhodnotíme průběh doručování, zda je potřeba něco vylepšit, či se vyskytly nějaké problémy. Předpokládám, že i nadále budeme v současné situaci důchody doručovat tímto způsobem,“ říká Vitík.

Bezkontaktní doručování důchodů probíhá následovně: „Doručovatel zazvoní u dveří. Vyzve důchodce, ať položí osobní doklad na vhodné místo a ustoupí. Doklad si převezme, ověří totožnost, vloží hotovost s dokladem a průkazem totožnosti do obálky, položí na vhodné místo a ustoupí. Vyzve důchodce, ať podepíše doklad a ­vloží jej zpět do obálky. Obálku položí na vhodné místo, doručovatel ji převezme, zkontroluje vyplněné údaje. Po dokončení předání důchodu ošetří doručovatel své ruce dezinfekčním sprejem nebo gelem,“ popsal Vitík pro Lidovky.cz.

73 milionů za odvahu pošťákům

Současná koronavirová situace v České republice vyžaduje maximální nasazení. Pošťáci i v krizové situaci poskytují zákazníkům objednané služby a vystavují se tak riziku nákazy. Vedení pošty proto rozhodlo, že si zaměstnanci, kteří v současnosti nepracují z domova, za svou odvahu zaslouží finanční odměnu.

Při plném odpracování celého úvazku dosáhne zaměstnanec na měsíční částku až 2500 korun navíc ke své pravidelné mzdě. Česká pošta to uvedla v tiskové zprávě.

„Jsme v situaci, kterou nikdo z nás nezažil. Pošťáci potvrzují, že se o ně stát může v těžkých chvílích opřít. Dnes není nikdo, kdo by pošťáky za jejich práci neuznával. Zasloužíte si to. Pro mě jste nejlepší a vítězové. Děkuju vám, moji kolegové,“ vzkázal generální ředitel České pošty Roman Knap.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.