20. dubna 2012 20:00, aktualizováno  22:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dvacet let ČEZka: pády a vrcholy pod šesti šéfy

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Šestého května uplyne právě dvacet let od chvíle, kdy vznikla akciová společnost ČEZ. Ta v následujících měsících přebrala elektrárny a další majetek od státního podniku České energetické závody.

Během dvaceti let se vystřídalo šest šéfů. Společnost prožila roky úspěšně i neúspěšné. Po vydařeném startu přišlo náročné období, kdy se šéfové rychle střídali a firma prožila nejhorší období své existence. Po nástupu nového ředitele Jaroslava Míla v polovině roku 2000 společnost opět nabyla ztracené sebevědomí a její výsledky opět dělaly radost státu a dalším akcionářům.

Jenže za Mílova nástupce Martina Romana začalo být sebevědomí manažerů ČEZ až příliš vysoké. Nastala éra stamilionových odměn z akciových opčních programů, ne vždy vydařené zahraniční expanze i vzniku polovojenské jednotky, jež nemilosrdně pronásledovala černé odběratele elektřiny.

ČTĚTE TAKÉ:

Vše se zlomilo ve chvíli, kdy svět zachvátila ekonomická krize a ceny elektřiny na burzách začaly prudce klesat. Předloni museli šéfové ČEZ přiznat: zisky už neporostou, naopak budou klesat. Přehnané sebevědomí mizí, naopak přichází čas zmrazených platů, proškrtaných investičních plánů a nákladových úspor.

V poslední době již topmanažeři ČEZ optimismem zrovna nehýří. Naopak, mají obavu, zda vůbec finančně utáhnou dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. A současný generální ředitel Daniel Beneš dokonce vyjednává s ministry o státních zárukách na stamiliardovou temelínskou investici.

Celé téma Lidových novin o dvacetileté historii společnosti ČEZ si můžete přečíst v sobotních Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!