Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dvě třetiny medů v obchodech je šizených. Jsou ředěné

Med. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Med. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Při kontrole medu v maloobchodní síti neuspělo v testech Státní zemědělské a potravinářské inspekce 60 procent vzorků, loni nevyhověla polovina. Většina nevyhovujících medů byla naředěna. Opět se nejčastěji provinil výrobce JSG med z Plzně.

Ani jeden z jeho 12 kontrolovaných vzorků nevyhověl zákonným požadavkům na med, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

JSG med odmítá metody testů SZPI a tvrdí, že Státní veterinární správa (SVS), druhá kontrolní instituce, nikdy neobjevila v jeho medech žádné nedostatky. Kroky inspekce chápe jako protežování konkurence a podala na SZPI trestní oznámení. Zároveň nedávno podala na metody inspekce ústavní stížnost a připravuje rozsáhlou stížnost k ministerstvu zemědělství.

SZPI zkontrolovala 30 vzorků, 18 z nich nevyhovělo. "Inspekce vzorky odebrala na základě stanovení rizika, když zohlednila výsledky kontrol v minulosti, zároveň vzala v potaz podněty spotřebitelů," uvedl Kopřiva.

Naše medy jsou zdravotně nezávadné, tvrdí firma JSG med

 S prodejci SZPI zahájila správní řízení o uložení pokuty, nemůže je uložit výrobci. "Pokud se u kontrolovaných subjektů pochybení opakují, přihlížíme k tomu při navrhování pokuty," odpověděl Kopřiva na otázku, zda se pokuty při opakovaných prohřešcích zvyšují. SZPI předala výsledky Státní veterinární správě, může je využít při kontrole výrobců a dovozců.

"Metody používané SZPI nejsou mezinárodně schválené a nejsou v kodexu Alimetarius, který je závazný pro med v celé Evropě," řekla Gabriela Straková, spolumajitelka firmy JSG med fungující na trhu 22 let. Podle ní má firma na všechny suroviny analýzy na rezidua zbytkových látek a jsou zdravotně nezávadné. "Med je otestovaný v laboratořích na parametry, které určuje komoditní vyhláška pro med ministerstva zdravotnictví," uvedla. Firmu podle Strakové každý orgán kontroluje jinak.

Nekvalitní medy

Mezi další výrobce, jejichž vzorky neprošly úspěšně testy, patří Včelapro z Lednice a Medokomerc z Čestína na Kutnohorsku, u některých medů nebyl výrobce uveden. Výsledky kontrol včetně snímků etiket falšovaných medů lze najít na www.potravinynapranyri.cz.

JSG med podle Strakové podala trestní oznámení na SZPI, protože chce být účastníkem správních řízení, které inspekce vede s obchodníkem, což se firmě zatím nepovedlo. Správní soud a Nejvyšší správní soud ale námitky JSG neuznal a nevpustil výrobce do správních řízení. "Zvolili jsme tedy ústavní stížnost, protože jde o rozpor s listinou práv a svobod, každý má mít právo se vyjádřit," řekla. "Do 14 dnů podáme stížnost k ministerstvu zemědělství kvůli diskriminační činnosti SZPI. Ministrovi půjde na stůl důkazní materiál," uvedla.

Mezi prohřešky při výrobě medu patří přidání barviva karamel E150d, jež dobarvuje světlé medy, přidání oligosacharidů, které se používají k ředění medu. Vadou je i nižší než požadovaná aktivita enzymu diastáza, ukazuje na sníženou jakost medu ředěním nebo neodborným zacházením. Nepovolená je zvýšená přítomnost hydroxymetylfurfuralu, která indikuje sníženou jakost medu neodborným zacházením. U některých medů se výrobci dopustili více prohřešků naráz, čtyři vzorky nevyhověly u tří sledovaných parametrů. "Med je podle legislativy jednosložkovou potravinou, do které je zakázáno přimíchávat jiné složky s výjimkou jiných druhů medu," vysvětlil Kopřiva.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!