Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
14. března 2013 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dýmky z Proseče znají po celém světě. V Česku ale tradice skomírá

Přírodní materiály ubývají a prodražují výrobu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přírodní materiály ubývají a prodražují výrobu. | foto: ČTK

PROSEČ Společnost BPK z Proseče na Chrudimsku je jedinou továrnou na dýmky v republice. Ročně vyrobí okolo 150 000 dýmek z kvalitního dřeva. Téměř všechno zboží vyveze za hranice, často do exotických zemí. Kuřáků dýmek v tuzemsku totiž stále ubývá.

"Za Rakouska-Uherska měl každý voják u sebe fajfku, patřila k běžnému vybavení jako kapesník. Dnes těžko potkáte někoho, kdo kouří dýmku. Ubývají i obchody, které je prodávají," říká jednatel firmy Jan Kadlec.

Karel Schwarzenberg

Vášnivým kuřákem dýmky je například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Mezi pravidelnými zákazníky prosečské firmy jsou obchodníci z Austrálie, Malajsie, Japonska, Koreje, Peru, Izraele, USA, severských států, Velké Británie, Ruska i Německa. Klientelu výrobce dýmek získává především na světových veletrzích a vyveze přes 85 procent produkce.

"Naším největším konkurentem je hlavně Itálie, která má zdroje dřeva. Veškerý materiál musíme dovážet hlavně z jižní Itálie. Přírodní materiály ubývají a prodražují výrobu," řekl Kadlec.

Dýmky z Proseče se vyrábějí z kořenového balu vřesovce stromovitého, který je desítky let starý. Keře rostou v kopcích, kam se nedostane technika. Přírodní materiál se osvědčil už v 19. století a rozšířil se z Francie.

Zahnutý náústek jako ze Středozemě

Náustky si nechává firma vyrábět z ebonitu nebo akrylátu a dováží je zejména z Itálie. Zákazníci v současnosti dávají přednost dýmkám, které jsou mírně ohnuté. Naopak dýmky s rovných náustkem jdou na odbyt méně. Keramické dýmky se dělají spíš už jen jako suvenýry.

Veškerý materiál se dováží z Itálie.

Veškerý materiál se dováží z Itálie.

Popularitu dýmkám s hodně dlouhým mírně zahnutým náustkem přinesla filmová trilogie Pán prstenů, kde někteří hrdinové podobné dýmky kouřili.

"Základní tvary dýmek se nemění. Mění se detaily. Někdy je módní lehká dýmka, jindy těžká. Někdo chce dýmku s filtrem nebo naopak bez filtru, někdo malinkou, jiný velikou," řekl Kadlec.

Dýmkařská velmoc

Dýmky se začaly v Proseči vyrábět v roce 1842 a město bylo dýmkařskou velmocí. Nejprve je vyráběly jednotliví řemeslníci, po roce 1945 se začalo s tovární výrobou. Nejvíc dýmek se vyrábělo v Proseči v 70. letech, ročně se zde vzniklo milion dýmek.

Jednatel firmy BPK Jan Kadlec .

Jednatel firmy BPK Jan Kadlec .

Společnost BPK vznikla v roce 1993 a navazuje na tradici z minulých staletí. Nyní zaměstnává 35 lidí. Loni a předloni vykázala výnosy asi 15 milionů korun a zisk více než dva miliony korun. Loňské výsledky budou podle jednatele podobné.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.