Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
4. srpna 2011 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Dynamický' mediální gigant uvařený z vody

Jean Marie Messier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean Marie Messier | foto: Reuters

Jean-Marie Messier byl v době největší slávy odpovědí Evropy na to, že ve zdejších společnostech chybí mladí, dynamičtí a sebevědomí šéfové. Messierovi, který si sám dal přezdívku "Mistr světa", rozhodně nechyběly ambice – chtěl dobýt mediální trh.

Svůj sen začal uskutečňovat v roce 1996, kdy se stal šéfem francouzské firmy Compagnie Générale des Eaux (CGE). Ta od dob Napoleona III. zajišťovala dodávky vody pro města Lyon a Paříž, od svého oboru se mírně odchýlila až v 80. letech, kdy přibylo ještě odpadové hospodářství, stavebnictví a energetika.

Messierovi trvalo jen pár let, než z CGE udělal druhou největší mediální korporaci po Time Warner a firmu se 150letou tradicí přejmenoval na Vivendi.

Když šéfuje oživlá pohroma

Skoupil hollywoodské studio Universal, mnoho telekomunikačních společností a rozjel několik televizních kanálů. Na většinu obchodů si samozřejmě musel půjčit obrovské částky.

Messier byl velký zastánce účetního ukazatele EBITDA, pomocí kterého se vykazuje zisk před zdaněním a odečtením úroků. Důvod je prostý: u Vivendi nebylo na první pohled zřejmé, o jak zadluženou společnost jde.

Problémy se naplno odhalily v roce 2001 poté, co na akciových trzích došlo k prasknutí takzvané internetové bubliny. Investoři přestávali věřit technologickým firmám, a jelikož jádro Vivendi tvořily přesně tyto podniky, tržní hodnota korporace spadla o 80 procent.

Vodovodní kohoutek - ilustrační foto.

Nemohla počítat ani s pomocí francouzské vlády. S politiky se totiž Messier dříve rozešel ve zlém, když francouzskou kulturní výjimečnost označil za mrtvou, a kromě spojenců přišel také o dotace pro filmový průmysl.

Messier si ještě stihl odsouhlasit zlatý padák ve výši zhruba 20 milionů dolarů a v roce 2002 společnost s miliardovými dluhy opustil. Později byl v USA a ve Francii obviněn z oklamání investorů a nelegálního ovlivňování hodnoty akcií. Soud stále ještě probíhá.

Nástupce Messiera začal s rozsáhlou restrukturalizací, dříve nakoupený majetek prodával a přivedl Vivendi zpět k ziskům. Messier si založil poradenskou firmu.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.