1. března 2013 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EL-MOUSSAWI: Tahounem Applu je inovace

Vchod budovy Yerba Buena Center, do kterého Apple svolal novináře na mimořádnou tiskovku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vchod budovy Yerba Buena Center, do kterého Apple svolal novináře na mimořádnou tiskovku | foto: ČTK

Akcionáři výrobce mobilních telefonů Apple nemají v posledních měsících příliš důvodů k radosti. V loňském září se cena akcie pohybovala u hranice 700 USD a analytické domy se předháněly v navyšování cílových cen, počátkem roku 2013 se však situace obrátila o 180 stupňů. Po posledních výsledcích, které investorskou veřejnost příliš nenadchly, se totiž cena přiblížila na dohled hranici 400 USD.

Někteří akcionáři se proto čím dál tím hlasitěji začínají ozývat, že by společnost měla sáhnout do kapes a podělit se s nimi o zisky z předchozích let, když míra hotovostních prostředků v bilanci Applu ke konci roku tvořila 1/4 tržní kapitalizace firmy.

Situace došla až tak daleko, že jeden z předních akcionářů firmy společnost zažaloval kvůli návrhu na vydávání preferenčních akcií Applem.

Tento krok obhajuje tím, že v případě vydání těchto akcií, vyplácejících věčnou dividendu, by se zvýšila hodnota akcií. I když má tato myšlenka svůj merit, domnívám se, že pozornost Applu by se místo toho měla raději soustředit na to, co umí nejlépe, a to je představování inovativních a pro spotřebitele zajímavých výrobků.

Poslední konference mobilních zařízení v Barceloně totiž ukázala, že konkurence v sektoru rozhodně nespí a náskok Applu stahuje mílovými kroky.

I když Apple v minulém roce představil několik produktů, které se solidně prodávají, již se to obešlo bez tzv. „WOW“ efektu jako při předchozích premiérách. Pokud se společnosti znovu podaří najít díru na trhu, nebo navýšit náskok před konkurencí, bude mít dost času řešit otázku navýšení dividendy nebo jiné formy přerozdělení zisku mezi akcionáře.

CHADI EL-MOUSSAWI, Fio banka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz