6. listopadu 2014 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Elektromobily Tesla lámou rekordy. Mají nejvyšší prodeje i ztrátu

Nová podoba elektromobilu Tesla S. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová podoba elektromobilu Tesla S. | foto: Reuters

SAN CARLOS (USA) Americká automobilka Tesla poslala do světa rozporuplnou zprávu. Za poslední tři měsíce udělala svůj nejlepší čtvrtletní výsledek v prodejích aut - udala bezmála osm tisíc elektromobilů. Firma miliardáře Elona Muska ale také výrazně prohloubila ztrátu.

Důvodem problémů největšího výrobce elektromobilů jsou náklady na výzkum a vývoj nového modelu, který se má začít prodávat příští rok. Firma také utrácela za vývoj nového systému pohonu, shrnula automobilka své čtvrtletní statistiky.

Ztráta Tesly se téměř zdvojnásobila na 74,7 milionu dolarů, což je v přepočtu 1,7 miliardy korun.

Nová podoba elektromobilu Tesla S.
Nová podoba elektromobilu Tesla S.
Majitel automobilky Tesla Elon Musk.
Majitel automobilky Tesla Elon Musk.

Výrazným pozitivem je rekordní počet prodaných aut. Tesla dodala na trh 7 785 sedanů modelu s označením S. To bylo o 41,5 procenta víc než před rokem. Model S je nyní jediným modelem automobilky, příští rok ho má doplnit sportovně-užitkový Model X.

Tesla uvedla, že ke ztrátě přispěly také náklady na zvýšení počtu obchodů v Asii a výstavba dobíjecích stanic. Celkem má Tesla nyní v USA 124 svých dobíjecích stanic Supercharger, dalších 28 v Evropě a 23 v Číně. Na začátku roku jich měla po celém světě jen 81.

ČTĚTE TAKÉ:

Tesla rovněž potvrdila zpoždění svého nového modelu. V únoru předpokládala, že zahájí výrobu ještě do konce letošního roku, nyní však oznámila, že dodávky nového vozu začnou nejdříve ve třetím čtvrtletí 2015.

Generální ředitel Elon Musk řekl, že automobilka chce vyrobit dostatek prototypů, aby odstranila všechny možné problémy před zahájením prodeje.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz