10. března 2015 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Euro dále strmě padá, vůči dolaru je na dvanáctiletém minimu

eurobankovky na mapě Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eurobankovky na mapě Evropy | foto: Shutterstock

LONDÝN Euro se v úterý vůči americkému dolaru poprvé za téměř 12 let propadlo pod hodnotu 1,08 za americký dolar. Za poklesem kurzu stojí uvolňování měnové politiky v eurozóně a také obavy ohledně Řecka. Některé velké banky předpokládají, že kurz eura k dolaru by se už v příštím roce mohl vyrovnat, a tedy činit jedna k jedné. Podle expertů však půjde propad zastavit velmi těžko.

Evropská centrální banka (ECB) v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci. V rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky bude ECB do ekonomiky eurozóny měsíčně pumpovat asi 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč).

Euro oslabilo až na 1,07345 USD. „Sestupný trend u eura pokračuje a vypadá to, že bude velmi těžké ho zastavit,“ řekl agentuře Reuters analytik Ian Stannard z banky Morgan Stanley. „ECB zahájila kvantitativní uvolňování, což snižuje výnosy u dluhopisů,“ dodal.

Divoké Řecko

Na trh se navíc začínají vracet obavy ohledně silně zadluženého Řecka. To se v únoru dohodlo na prodloužení mezinárodního záchranného programu, poskytnutí zbývajících peněz z programu ale věřitelé podmiňují reformami, o jejichž konkrétní podobě začnou s Aténami jednat ve středu.

„Řecko představuje divokou kartu,“ uvedl Stannard. „Trh zřejmě vychází z předpokladu, že prodloužení (záchranného programu) přinese na určitou dobu úlevu, zdá se však, že jednání nejsou hladká,“ dodal.

Lidovky.cz, ČTK