Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurozóna odklepla peníze pro Kypr, ten však potřebuje víc

Člen výkonné rady Evropské centrální banky Jorg Asmussen (vlevo) a kyperský ministr financí Harris Georgiades. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen výkonné rady Evropské centrální banky Jorg Asmussen (vlevo) a kyperský ministr financí Harris Georgiades. | foto: ČTK

NIKÓSIE Ministři financí eurozóny schválili záchranný úvěr pro Kypr. Zároveň však prezident ostrovního státu Nikos Anastasiadis oznámil, že hodlá požádat představitele Evropské unie o dodatečnou pomoc. Peníze navíc ale EU ani Mezinárodní měnový fond poskytnout nechce.

Podle úředníků z Bruselu dodatečná pomoc neznamená navýšení záchranného úvěru, ale jiné formy pomoci. Lucemburský ministr financí Luc Frieden již předtím uvedl, že EU a Mezinárodní měnový fond nemohou zvýšit záchranný úvěr, přestože se ukázalo, že ostrovní země bude potřebovat více peněz, než se předpokládalo.

Anastasiadis na tiskové konferenci v Nikósii prohlásil, že o dodatečné pomoci mluvil s evropským komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehnen.

ČTĚTE TAKÉ:

Zaslal rovněž dopisy nejvyšším představitelům EU, ve kterých je žádá o další finanční podporu kvůli obtížné situaci země způsobené krizí a opatřeními, která byla Kypru uložena.

Dopis má dostat předseda Evropské komise José Manuel Barroso, prezident EU Herman Van Rompuy a prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. K výši dodatečné požadované částky a formě pomoci se Anastasiadis nevyjádřil.

Rychlejší čerpání eurofondů?

Prohlášení kyperského prezidenta okamžitě vyvolalo na finančních trzích spekulace, že Kypr chce zvýšit záchranný úvěr. Podle úředníků v Bruselu, na které se odvolává agentura Reuters, však bylo oznámení prezidenta v médiích nesprávně interpretováno a Kypr žádá o jiné formy pomoci. Mezi jinými zvažuje, zda by mohl rychleji využít peníze ze strukturálních fondů.

"Je to žádost o vyšší podporu a finanční asistenci od našich partnerů v EU ve středně dlouhém období vzhledem k finanční a ekonomické situaci, které Kypr čelí," řekl jeden z kyperských úředníků v Bruselu Michalis Kumides.

Vládní škrty

Agentura DPA s odvoláním na kyperské vládní zdroje napsala, že kyperský kabinet již předložil parlamentu řadu úsporných zákonů. Je mezi nimi drastické snížení platů státních zaměstnanců a důchodů, které by mělo platit od 1. června.

Zvýší se také daň z přidané hodnoty na 19 procent z nynějších 17 procent, sazba daně z příjmu právnických osob z deseti procent na 12,5 procenta a prudce porostou rovněž další daně.

Jako příklad uvedl, že by EU mohla ulevit Kypru při čerpání pomoci ze strukturálních fondů. Fondy jsou součástí dlouhodobého rozpočtu a používají se na spolufinancování projektů v méně rozvinutých zemích EU.

Jednotlivé projekty získávají peníze z fondů v dlouhém časovém horizontu, peníze plynou postupně v pravidelných splátkách po dobu několika let. Jednou z možností je, že by Kypr mohl v prvních letech dostávat na projekty více peněz, než v letech pozdějších. Tato metoda již byla využita při pomoci Řecku.

Kypr má dostat od zahraničních věřitelů deset miliard eur (259 miliard korun), z toho MMF přispěje jednou miliardou eur.

Kypr potřebuje víc

"Vím, že (finanční potřeby) jsou pro období 2013 až 2016 nyní o něco vyšší, ale nemůžeme nic víc udělat," prohlásil Frieden v rozhovoru pro německý rozhlas. Finanční náklady by podle něj mohla snížit plánovaná restrukturalizace bank a peníze by mohl Kypr získat i z jiných opatření, napsala agentura Reuters. Kypr původně oznámil, že bude potřebovat na záchranu před bankrotem 17,5 miliardy eur.

ČTĚTE TAKÉ

Podle dohody o poskytnutí záchranného úvěru si země měla obstarat 7,5 miliardy eur sama. Tyto peníze plánuje získat hlavně zabavením části bankovních vkladů převyšujících 100 000 eur a zredukováním svého bankovního sektoru.

Tento týden však Kypr informoval, že jeho původní odhad byl špatný a že bude potřebovat až 23 miliard eur. Země si tak bude muset sama obstarat až 13 miliard eur.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...