14. září 2009 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa je podle Bruselu na cestě z recese, dnešní výsledky říkají něco jiného

Průmysl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl | foto: Shutterstock

BRUSEL Hospodářská situace EU se podle nové prognózy Evropské komise výrazně zlepšila a unie je na cestě z recese. Dnešní data o průmyslu ale mluví jinak. Výroba v červenci v zemích eurozóny i v celé Evropské unii stejně jako v červnu zase klesla. V eurozóně se mezimesíčně propadla o 0,3 procenta a v celém bloku o 0,2 procenta.

Přestože oproti loňskému červenci dosáhl pokles průmyslu v EU téměř 15 procent, ekonomika evropského společenství by prý měla podle evropské komise ve druhém pololetí začít růst. Pro Česko je dobrou zprávou, že jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik má být hospodářství sousedního Německa.

Na druhou stranu je podle EK však vývoj hlavních makroekonomických ukazatelů těžké předpovídat kvůli značné nejistotě. "Situace se zlepšila především díky bezprecedentnímu objemu finančních prostředků, které do ekonomiky napumpovaly centrální banky a vlády. Slabé hospodářství si však nadále bude vybírat oběti na trhu práce a ve veřejných financích," řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia.

Vyznění prognózy se neliší od predikcí jiných institucí z poslední doby, řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Druhé pololetí bude pro ekonomiky EU vcelku úspěšné, otázka podle něj je, co bude potom. Česká ekonomika by měla těžit ze zlepšujících se vyhlídek Německa, pozitivní efekt se ale prý může dostavit s určitým zpožděním. "Lepší vyhlídky pro EU nás nicméně vedou k předpokladu, že česká ekonomika příští rok poroste o 1,8 procenta," odhadl.

Růst má být zatím mírný, propady ze začátku roku nedožene

Evropská komise čeká, že HDP Evropské unie i eurozóny vzroste ve třetím čtvrtletí letošního roku shodně o 0,2 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím a ve čtvrtém čtvrtletí o 0,1 procenta. Meziroční propad ekonomiky EU i eurozóny za celý rok 2009 bude nicméně činit čtyři procenta, což komise předpovídala již ve své jarní prognóze.

V případě Německa se však nejspíš projeví obrovský objem peněz, který tamní vláda na záchranu hospodářství vydala. Ve 3. čtvrtletí komise očekává, že německý HDP vzroste mezičtvrtletně o 0,7 procenta. V posledním čtvrtletí však již toto tempo značně oslabí na 0,1 procenta a za celý letošní rok se ve srovnání s rokem 2008 německé hospodářství propadne o 5,1 procenta, přičemž na jaře EK čekala propad o 5,4 procenta.

Pozici jedné z "nejzdravějších" ekonomik v EU nyní naopak potvrzuje Polsko. Ještě na jaře Brusel očekával, že za celý rok se polské hospodářství propadne o 1,4 procenta, nyní však svůj odhad opravil a čeká jednoprocentní růst. Polská ekonomika tak bude zřejmě jedinou ze sedmi největších ekonomik unie (Německo, Španělsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Polsko a Velká Británie), která letos poroste i ve srovnání s předchozím rokem.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.