25. února 2011 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropa protestuje, tankovací letadla pro armádu USA dodá Boeing

Tankovací letoun americké armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tankovací letoun americké armády. | foto: ČTK

WASHINGTON Letecké síly Spojených států udělily zakázku na dodání tankovacích letadel za více než 30 miliard dolarů (přes 534 miliard Kč) americkému výrobci letecké techniky Boeing. Evropský rival Boeingu, společnost EADS, tudíž neuspěl. Zakázka na tankovací letadla je jednou z největších, jakou kdy americká armáda vypsala.

Původně byla zadána už asi před deseti lety, kvůli procedurálním a dalším nedostatkům ale musela být dvakrát zrušena.

Čtěte více:

Boeing tak leteckým silám dodá 179 nových letadel, která jsou schopna za letu doplňovat palivo stíhačkám, bombardérům a dalším letounům, které může armáda využít v boji. Armáda k těmto účelům v současné době používá stroje KC-135 Stratotanker, jejichž průměrné stáří už přesahuje 50 let.

Verdikt komise, která nabídky posuzovala, znamená tvrdou ránu pro EADS a jeho tankovací letadlo Airbus. Evropský podnik totiž zakázku už jednou získal, Boeing ale vznesl protest a celý proces byl následně zrušen. Podle expertů pravděpodobně sehrála velkou roli cena, o které se předem vědělo, že je nižší u Boeingu. Nezanedbatelným faktorem asi byla i snaha úředníků, aby v USA vznikla nová pracovní místa.

Německá vláda dnes výběrové řízení zpochybnila, Evropská komise výsledek hodnotila s umírněným tónem a jen se omezila na konstatování, že výsledkem je zklamaná. "To rozhodnutí má hořkou pachuť, protože není úplné jasné, zda byl celý ten proces napotřetí spravedlivý," reagoval na zprávu o vítězství Boeingu náměstek německého ministra hospodářství Peter Hintze.

Mluvčí Evropské komise John Clancy uvedl, že rozhodnutí se primárně dotýká firem, které se o zakázku ucházely. Ostrých slov, která pronesl německý činitel, se naopak snažil vyvarovat. "Pochopitelně jsme zklamáni. Co bude dál, to ale v první řadě musí rozhodnout EADS," řekl.

Přesná hodnota kontraktu zatím není známa, neměla by ale přesáhnout 35 miliard dolarů (asi 623 miliard Kč). Původně se hovořilo o mnohem vyšších částkách, ale vzhledem ke stavu, v jakém jsou teď americké státní finance, je zřejmá snaha cenu stlačit.

"Boeing byl jasným vítězem," řekl náměstek ministra obrany William Lynn. Nabídka Boeingu podle něj byla mnohem lepší, když se vezme v úvahu, že teď Spojené státy musí šetřit. Zástupci EADS minulý týden uvedli, že pokud v procesu výběrového řízení neshledají žádná zjevná pochybení, nebudou se v případě prohry proti verdiktu odvolávat. Je ale otázkou, zda evropského výrobce nyní neovlivní postoj Berlína, který spravedlivý průběh výběrového řízení zpochybňuje.

Výrobcem současných tankovacích letadel KC-135 je rovněž Boeing. Nová letadla bude firma stavět na platformě svých nákladních letounů 767, které upraví pro potřeby armády. Letadlo, s kterým šla do soutěže EADS, vychází z modelu Airbus A330. Tankovací letadla Airbus by byla dražší než letadla od Boeingu, EADS ale tvrdí, že jeho letadla by měla jiné přednosti. Podnik minulý týden přesto na poslední chvíli cenu snížil, ani tím však výběrovou komisi zjevně nezaujal.

Když armáda před deseti lety zakázku zadávala poprvé, předpokládala, že letadel bude v první fázi jen 100. Vzala by si je na leasing a později by je odkoupila. Výběrové řízení ale bylo v roce 2004 zrušeno kvůli skandálu v Boeingu. Šlo o střet zájmů a dva lidé z nejvyššího vedení Boeingu tehdy skončili ve vězení.

V únoru 2008 vyhrála zakázku společnost EADS, která na projektu spolupracovala s americkou zbrojovkou Northrop Grumman, aby spojením s americkou společností zvýšila šance, že zakázku dostane. Boeing ale proti vítězství svého evropského rivala vznesl protest a následný audit námitky Boeingu uznal. Zakázka tak byla zrušena podruhé.

Lidovky.cz, ČTK