5. července 2012 16:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ECB snížila úrokové sazby na rekordní minimum

Mario Draghi, šéf banky ECB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mario Draghi, šéf banky ECB | foto: Reuters

FRANKFURT NAD MOHANEM Evropská centrální banka v souladu se všeobecným očekáváním snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 0,75 procenta. O čtvrt procentního bodu zredukovala rovněž jednodenní depozitní sazbu, která je tak nyní na nule.

Banka dosud v historii eurozóny tuto sazbu pod jedním procentem nikdy neměla.Podle analytiků by měla podpořit klesající ekonomiku eurozóny i dalšími kroky. Ty by povzbudily finanční trhy, které už začínají pochybovat o trvalosti příznivě přijatých výsledků posledního summitu Evropské unie.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi dal na červnovém zasedání najevo, že řešení dluhové krize musí začít u politiků. Naznačil, že Evropská centrální banka by mohla případnou politickou dohodu doprovodit podpůrnými opatřeními. Na pátečním summitu vyjádřil spokojenost s dohodou, která svěřuje jeho instituci centrální dozor nad evropskými bankami a umožní záchrannému fondu eurozóny ESM přímo podporovat banky a nakupovat státní dluhopisy zemí ohrožených krizí.

"Snížení o čtvrt procentního bodu je méně agresivní, než někteří lidé vzhledem k míře zhoršení ekonomické situace očekávali," řekl analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange. "Draghi nenaznačil, že se zvažují nová opatření," dodal.

Euro se ihned propadlo na měsíční minimum

Euro se propadlo na měsíční minimum vůči americkému dolaru poté, co Evropská centrální banka  snížila úrokové sazby. Prezident banky Mario Draghi navíc upozornil na přetrvávající hrozby pro hospodářský růst v eurozóně.

Jednotná evropská měna vůči dolaru klesla o 1,1 procenta na 1,2381 USD.

Vůči japonskému jenu oslabila o 0,8 procenta na 99,14 JPY, napsala agentura Reuters.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?