Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropská komise vyšetřuje, zda výrobce cukrovinek Mondelez neomezoval hospodářskou soutěž

Čokoládové tyčinky Milka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoládové tyčinky Milka. | foto: Facebook Milka

BRUSEL Evropská komise (EK) začala vyšetřovat, zda americký výrobce cukrovinek Mondelez neomezoval hospodářskou soutěž na několika národních trzích s čokoládou, sušenkami a kávou. Unijní exekutiva to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Do portfolia amerického potravinářského giganta spadá mnoho globálních i regionálních značek, například čokoláda Milka, sušenky Oreo, z českých mimo jiné Fidorka nebo Kolonáda.

„Zahajujeme formální vyšetřování, abychom zjistili, zda Mondelez, přední výrobce těchto poživatin, mohl na dotčených trzích omezovat volnou soutěž různými způsoby, které omezují obchodní toky, a v důsledku vedou ke zvýšení cen pro spotřebitele,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Komise má podezření, že skupina Mondelez mohla omezovat paralelní obchod se svými produkty mezi některými členskými státy prostřednictvím jednostranných dohod a postupů, stojí v tiskové zprávě.

Mondelez tak mohl bránit obchodníkům, aby jeho produkty nakupovali v těch unijních zemích, kde stály nejméně, a dodávat je na trhy, kde byla cena vyšší. Společnost mohla tedy bránit postupu, jímž se ceny obvykle snižují. To mohlo mít podle komise za následek účtování vyšších cen na úkor spotřebitele a snížení rozmanitosti nabídky produktů.

Firma působí ve 165 zemích světa a je jedním z největších producentů čokolády, sušenky a kávy v Evropské unii. Firma se v roce 2012 oddělila od potravinářské skupiny Kraft. Do jejího portfolia patří značky jako Milka, sušenky Oreo, BeBe Dobré ráno a bonbony Halls. Dále také značky Brumík a TUC nebo na českém trhu známé značky Fidorka, Figaro, Kolonáda, Miňonky a Zlaté. V České republice má podnik továrny v Opavě, Lovosicích a Mariánských Lázních.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...