Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropská unie zavede cla na americké zboží. Jde o odvetu za Boeing

Nový stroj poprvé ve vzduchu. Boeing 777X vzlétá v Seattlu ke svému zkušebnímu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový stroj poprvé ve vzduchu. Boeing 777X vzlétá v Seattlu ke svému zkušebnímu... | foto: ČTK/AP

Brusel  Evropská unie ještě v pátek zavede cla na dovoz zboží ze Spojených států v odvetě za podporu, kterou Washington poskytoval výrobci letadel Boeing. Po dnešní videokonferenci ministrů obchodu to oznámil místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis.

Cla v celkovém ročním objemu čtyř miliard dolarů (téměř 90 miliard Kč) začne evropský blok vybírat od úterý. Podle německého ministra hospodářství Petera Altmaiera dala dnes většina ministrů najevo, že jejich státy doufají po zvolení nového amerického prezidenta ve zlepšení obchodních vztahů.

Podle Dombrovskise je unie připravena vyjednávat o zrušení cel. To ale jen v případě, že nová americká vláda zruší cla, která zavedla v reakci na evropskou podporu firmě Airbus.

„Vyzýváme Spojené státy, aby souhlasily s oboustranným zrušením těchto odvetných opatření,“ řekl Dombrovskis,“ podle něhož je unie v případě odezvy z USA připravena cla zrušit okamžitě.

Evropská cla jsou zatím posledním krokem v transatlantickém sporu o pomoc výrobcům letadel, který se táhne už 16 let. Spojené státy už dříve zavedly cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Světová obchodní organizace (WTO) koncem října povolila také celní odvetu ze strany EU vztahující se na podporu, kterou Washington poskytoval Boeingu.

Evropský blok sáhl k odvetným clům přesto, že minulý týden byl novým americkým prezidentem zvolen kandidát Demokratické strany Joe Biden. Od něj si unie slibuje zlepšení obchodních vztahů ve srovnání s jeho končícím předchůdcem Donaldem Trumpem.

Společnost Boeing dnes uvedla, že ji rozhodnutí EU uvalit cla překvapilo a zklamalo. Zároveň vyzvala Evropskou komisi a Airbus ke snaze o vyřešení tohoto obchodního sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer minulý měsíc varoval, že jakákoliv cla od EU si vynutí reakci USA, tvrdou odvetou následně pohrozil také prezident Donald Trump. Washington by podle agentury Reuters například mohl zvýšit cla na sýry, olivy a whisky z EU. Trumpova administrativa tvrdí, že cla ze strany EU jsou neoprávněná, protože státní podpora, které se rozhodnutí WTO týká, již byla odstraněna.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v neděli řekl, že dnešní hlasování lídrů unijních zemí o zavedení nových cel na dovoz zboží z USA by mělo vzít v potaz právě i výsledky amerických voleb. On sám by rozhodnutí nechal na začátek příštího roku, až začne fungovat nová americká administrativa. Podle Petříčka jde o ekonomicky citlivé téma a Bidenův příchod by mohl přispět ke zlepšení obchodních vztahů mezi Evropou a Spojenými státy.

Podle německého ministra Altmaiera, který dnešní videokonferenci předsedal, většina států doufá v oživení vztahů s tradičním zaoceánským partnerem.

„Pokusíme se o nový začátek obchodní politiky mezi Spojenými státy a všemi členskými zeměmi,“ řekl po jednání Altmaier. Evropské státy si podle něj od Bidenovy administrativy slibují návrat k multilaterálnímu uspořádání světového obchodu nebo účinnější vyjednávání o reformě WTO. Odvetná cla EU jsou však logickým krokem, prohlásil Altmaier.

Cla se s největší pravděpodobností dotknou amerických letadel a jejich součástí, dále ovoce, ořechů a dalších zemědělských produktů, pomerančového džusu, některých lihovin a dalšího zboží, od stavebních strojů až po stoly pro kasina.

„Unijní clo má naštěstí zatížit hlavně to americké zboží, které nepředstavuje významné položky českého dovozu. Pocítit bychom ale mohli clo na součásti amerických letadel, stavební stroje a některé lihoviny,“ odhadl možný dopad na ceny dovozu zboží zpoza Atlantiku Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb.

Cla podle Petříčka nejsou správný krok

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nepovažuje zavedení cel na dovoz zboží ze Spojených států do Evropské unie v tuto chvíli za správný krok. Bylo by podle něj lepší počkat na novou administrativu zvoleného prezidenta USA Joea Bidena, rozhodnutí ale respektuje, napsal na dotaz ČTK. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) vyzval na páteční ministerské videokonferenci Evropskou komisi, aby usilovala o smírné řešení sporu.

„Nepovažuji to v tuto chvíli za krok správným směrem. Myslím, že jsme měli počkat na novou administrativu v USA. Rozhodnutí nicméně respektuji. Doufám, že se ekonomické vztahy mezi EU a USA budou s novým prezidentem spíše zlepšovat než dále komplikovat,“ napsal ČTK Petříček.

Havlíček na dnešním ministerském jednání vyzval Evropskou komisi, aby usilovala o smírné řešení sporu, informovalo ČTK tiskové oddělení ministerstva průmyslu. Také on v návaznosti na výsledek prezidentských voleb doufá v upevnění spolupráce, podporu multilaterálních struktur včetně WTO a v dlouhodobějším výhledu i ve sjednání ambiciózní obchodní dohody mezi EU a USA.

„Spojené státy jsou naším klíčovým partnerem, se kterým bychom měli usilovat o spolupráci v celé řadě oblastí, včetně nových technologií (například kyberbezpečnost, 5G či umělá inteligence). Bez USA se neobejdeme ani v hledání řešení globálních problémů,“ uvedl Havlíček.

Cla se s největší pravděpodobností dotknou amerických letadel a jejich součástí, dále ovoce, ořechů a dalších zemědělských produktů, pomerančového džusu, některých lihovin a dalšího zboží, od stavebních strojů až po stoly pro kasina.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek se domnívá, že nová cla mohou zdražit některé potraviny a alkoholické nápoje. Nejde ale o zásadní změnu. Zda skutečně zdražení nastane, bude záležet i na obchodní politice prodejců, míní. Stejně jako Petříček, také Svaz průmyslu a dopravy preferuje, aby EU se zavedením cel vyčkala do doby, než se Bidenova administrativa ujme funkce.

Je třeba počkat na Bidena

Svaz průmyslu a dopravy preferuje, aby EU se zavedením cel na dovoz zboží ze Spojených států v odvetě za podporu, kterou Washington poskytoval výrobci letadel Boeing, vyčkala do doby, než se administrativa zvoleného prezidenta USA Joea Bidena ujme funkce. ČTK to řekl ředitel sekce mezinárodních vztahů svazu Lukáš Martin.

Biden podle něj deklaruje vyšší ochotu k jednání s EU a zdá se otevřenější multilaterálním řešením než dosavadní prezident Donald Trump. „Proto předkládáme a věříme, že se pod jeho vedením bude s USA možné dohodnout na vzájemném stažení cel, které plynou z vleklých sporů o podporu leteckých výrobců,“ dodal.

Na druhou stranu reakci EU lze podle něj pochopit. Evropské firmy čelí již asi rok americkým clům a pro EU jsou tato cla zejména prostředek k vyjednávání. „Věříme, že nebudou platit dlouho a brzy dojde k jejich zrušení a EU se Spojenými státy dosáhne dohody v otázkách veřejné podpory leteckých výrobců,“ podotkl.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...