15. května 2012 15:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropští ministři financí se dohodli, jak navýšit rezervy bank

Polský ministr financí Jacek Rostowski (vlevo) mluví s italským premiérem a ministrem financí Mariem Montim během jednání ministrů v Bruselu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský ministr financí Jacek Rostowski (vlevo) mluví s italským premiérem a ministrem financí Mariem Montim během jednání ministrů v Bruselu. | foto: Reuters

BRUSEL Ministři financí členských zemí Evropské unie se v Bruselu dohodli na pravidlech kapitálové přiměřenosti. Evropské banky by na jejich základě měly posílit kapitálové rezervy. Dohoda mezi státy Unie by měla umožnit to, aby normy začaly platit od příštího roku. Nyní o tom budou jednat země s europoslanci.

Pravidla by měla stanovit, kolik kapitálu budou muset banky a finanční domy dát stranou kvůli krytí rizik. Jde o reakci na finanční krizi z roku 2008 a její následky. Ty vedly k tomu, že vlády řady evropských zemí musely přijít s masivními záchrannými balíky pomoci pro své zasažené bankovní domy.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednání mezi státy nebyla snadná. Na minulé schůzce se shodu najít nepodařilo ani po více než deset hodin trvajícím zasedání. Problém byl mimo jiné v tom, zda a případně o kolik by mohly jednotlivé země po vlastních bankách žádat ještě vyšší míru rezerv, než jakou by měla zavést unijní pravidla.

Celá věc souvisí s tím, jak do unijního práva vepsat mezinárodní dohody o pravidlech kapitálové přiměřenosti (Basel III). Ta by se měla týkat 120 hlavních světových bank, z nichž na EU připadá 45. V unii je ale kolem 8300 bank a unie chce pokrýt novými pravidly všechny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?