Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Filharmonici si v Blance nezahrají. Praha odpískala koncert v tunelu

Cyklisté v Blance. Filharmonici ale mají smůlu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklisté v Blance. Filharmonici ale mají smůlu. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Byl to odvážný nápad, který od začátku provázely pochyby. Teď už je zcela jisté, že Pražská komorní filharmonie v tunelu Blanka nezahraje. Zástupci magistrátu potvrdili, že by to bylo příliš komplikované a plánování akce podle zjištění serveru Lidovky.cz definitivně zastavili.

Ještě v červnu byli přitom pražští radní ze záměru kavárníka Ondřeje Kobzy nadšení. Koncert vážné hudby v dosud nezprovozněném tunelu nebyl míněný jako recese, filharmonici měli podle prvních plánů vystoupit ve čtvrtek 20. srpna, tedy měsíc před plánovaným otevřením tunelu.

Organizátoři počítali s návštěvou až deseti tisíc lidí, vstup by byl zdarma. Postupem času ale začali politici ze záměru couvat. Bylo čím dál jasnější, že program dokončovacích prací a komisionálních zkoušek bude napjatý a hudebníky do podzemí jen tak nepustí.

OTEVŘE BLANKA?

  • Aktuální termín otevření tunelu je neděle 20. září 2015.
  • Nutným předpokladem je ale to, že komplex obstojí ve všech komisionálních zkouškách.
  • Zda k otevření v tomto termínu skutečně dojde, je vzhledem k předchozím odkladům velmi nejisté.
  • Naposledy technici ČKD dodatečně měnili stovky metrů kabelů, protože se zpětně zjistilo, že by u nich mohly nastat problémy.

„Můžu potvrdit, že koncert nebude, už o něm ani neuvažujeme,“ potvrdil pro Lidovky.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Ve své odpovědi narážel na to, že na konci července padl původní termín 20. srpna. Nicméně s politickým příslibem, že nic není ztraceno.

„V tuto chvíli v tunelu probíhají přípravy na zkoušky, kalibrování přístrojů a další, takže experti hudebníky na stavbu nepustí. Je to ale hezká akce, zvažujeme proto jinou variantu,“ řekl tehdy radní pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD.

Neznělo to zcela nereálně, protože jiné akce se v Blance uskutečnily, třeba dubnová cyklojízda či několik dnů otevřených dveří. O koncertu však někteří lidé pohybující se v zákulisí stavby pochybovali. Jednak kvůli časově náročnému testování tunelu, ale i z hlediska toho, že připravit a nazvučit takovou akci není nic snadného.

O další měsíc později se tyto obavy definitivně naplnily. „Nevím, zda by uskutečnění koncertu bylo nemožné, ale určitě přinejmenším velmi komplikované,“ dodal mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Anketa

Věříte, že se podaří otevřít Blanku 20. září?

Ano 130
Ne 881
Raději netipuji 123
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.