2. ledna 2010 11:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Filmaři se zaradují: až pětinu nákladů na nový film jim uhradí stát

Klapka z natáčení filmu Nestyda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klapka z natáčení filmu Nestyda | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo kultury připravilo Program podpory filmového průmyslu, který, pokud projde u Evropské komise, by měl zastavit propad filmové produkce u nás. Program předpokládá, že investoři budou moci požádat o navrácení až dvaceti procent nákladů. Program by měl začít platit od února.

Program podpory filmového průmyslu má zastavit propad filmové produkce v České republice, kterou způsobila podobná podpůrná opatření přijatá v okolních zemích. Ministerstvo kultury dá na program, který koncem října schválila vláda, asi půl miliardy korun. Naplno má být spuštěn ve chvíli, kdy bude jisté, že není v rozporu s evropskými pravidly o státní podpoře podnikání. Zřejmě to bude od 1. února.

Ministerstvo kultury ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže předložilo program ke schválení Evropské komisi a nyní vyčkává na její rozhodnutí. "Jednání je naplánováno na první týden v lednu," řekla ČTK vedoucí tiskového oddělení ministerstva Viktorie Plívová. Ministerstvo podle ní předpokládá, že při schvalování by neměly nastat problémy. Program by pak měl platit od 1. února.

Investoři budou po splnění podmínek oprávněni požádat o vrácení až 20 procent některých utracených nákladů. Cílem je motivovat zahraniční i domácí filmové produkce k investicím na území České republiky. Opatření má zajistit zakázky firmám v souvisejících službách i ve výrobě, zaměstnat odborníky a vytvořit krátkodobá pracovní místa. Česko totiž disponuje množstvím profesionálů, kteří jsou bez práce a pracují v zahraničí. Přitom tu fungují studia, laboratoře, je tu technika i technologie.

Evropská unie udělila podporám filmovému průmyslu výjimku ze zákazu veřejných podpor. Proto se v uplynulých pěti letech objevilo v členských zemích i v dalších státech množství systémů pobídek. Zavedla je více než desítka evropských zemí, mezi nimi Irsko, Británie, Německo, Francie a Maďarsko. Výše pobídek se pohybuje mezi 15 až 28 procenty z celkového rozpočtu filmu. Základem pro vyplacení dotace bude v Česku schválení projektu programovou radou. Podpořené filmy budou muset mít určitou kvalitu se vztahem k evropské kultuře.

Ministerstvo předpokládá, že po zavedení pobídek se o 1500 navýší počet pracovních míst kameramanů, střihačů, kostymérek, osvětlovačů a jiných profesí a dalších zhruba 2500 pracovních míst vznikne pro kompars a herce.

Nepřímo (ve stavebnictví, ubytování, stravování) lze navíc očekávat vytváření dalších několika tisíc pracovních pozic.

Vývoj objemu filmové produkce v České republice v letech 2002 až 2008 poznamenal prudký pokles zahraničních filmových produkcí. V roce 2004 meziročně poklela celková produkce o téměř polovinu, což způsobil pokles natáčení zahraničních filmů o 70 procent. V roce 2008 nastal další meziroční propad zahraniční filmové výroby o 66 procent.

Tržby jednotlivých odvětví kinematografie (v miliardách korun) rok 2007 2008 zahraniční zakázky 2,133 0,705 český film 0,613 0,880 reklama 2,132 1,937 celkem 4,878 3,522 Zdroj: Asociace producentů v audiovizi Jiří Borovička kš

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!