15. prosince 2014 21:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Finanční pomoc Ukrajina potřebovala už včera, řekl Jaceňuk v Bruselu

Finanční pomoc potřebovala Ukrajina už včera, řekl v Bruselu Jaceňuk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finanční pomoc potřebovala Ukrajina už včera, řekl v Bruselu Jaceňuk | foto: Reuters

BRUSEL Ukrajina, která se potýká nejen s bezpečnostními, ale také velkými ekonomickými problémy, by novou finanční pomoc potřebovala už „včera“, řekl v Bruselu premiér země Arsenij Jaceňuk. Evropská unie, jak zdůraznil eurokomisař pro sousedskou politiku Johannes Hahn, je připravena dál poskytovat „dosud nevídanou“ úroveň podpory, podmiňuje ji však skutečným zahájením hlubokých a systémových reforem v zemi.

Hahn také zdůraznil, že po prvním jednání Asociační rady EU-Ukrajina nemá o odhodlání ukrajinské vlády k reformám pochyby. Vládní program Jaceňukovy vlády podle eurokomisaře obsahuje dlouhý seznam konkrétních kroků. Nyní je prý ale potřeba je přesně rozepsat tak, aby bylo možné sledovat stav a termíny plnění.

Jaceňuk přípravu konkrétní národní reformní strategie, tedy „jízdního řádu reforem“, spojil s uspořádáním dárcovské či investorské konference. Akce, která by měla dokázat pro zemi v problémech najít další peníze, má být společným projektem EU, Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a zemí skupiny G7.

Eurokomisař Hahn ale připomněl, že pevné datum konference zatím nebylo stanoveno. Právě v tyto dny situaci přímo na Ukrajině zjišťuje mise Mezinárodního měnového fondu. Jakmile bude toto hodnocení u konce a bude jasný rozvrh reforem, bude podle něj možné určit datum schůzky dárců a investorů.

„Nemám pochyby, že budeme schopni tuto konferenci zorganizovat velmi brzy příští rok,“ dodal Hahn.

Ruské hrozby a propad hospodářství

Mezinárodní měnový fond už podle médií varoval západní země, že Kyjevu se nedostává asi 15 miliard dolarů (asi 337 miliard korun).

Fond v dubnu schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v objemu 17 miliard dolarů (zhruba 382 miliard korun). Z této pomoci Ukrajina zatím od fondu obdržela 8,2 miliardy. Společné prohlášení po jednání asociační rady připomíná, že v rámci programu makrofinanční pomoci získala Ukrajina od EU 1,36 miliardy eur (asi 38 miliard korun).

Přes ruské hrozby a propad hospodářství je podle Jaceňuka země odhodlaná pokračovat v politickém a hospodářském sbližování s EU. Ruské akce na východě Ukrajiny a anexe Krymu podle něj znamená sedmiprocentní propad hrubého domácího produktu, výrazně klesla hodnota měny.

Přesto však prý jeho vláda zlepšila například výběr daní a zavedla některé nové, propustila část státních zaměstnanců a ukončila řadu programů. „Ale nespravíme to jen fiskálními nástroji. Abychom těžké období překonali, potřebujeme nějaký polštář,“ podotkl Jaceňuk. Právě tím by měl být nový balík finanční pomoci.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz