21. dubna 2016 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Finančníci získali Sovín a spol. Za nákupy vinic chtějí utratit miliardu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Investiční skupina FPD tento týden uzavřela obchod v řádu stovek milionů korun. Koupila společnost Neoklas, do jejíhož portfolia spadají známé vinařské značky Sovín či Augistiniánské sklepy. Finančníci mají v plánu i další nákupy – celkem chtějí utratit zhruba miliardu korun.

Čerstvě dokončeným nákupem Neoklasu se FPD Group, podle vlastního vyjádření, stala dvojkou na českém vinařském trhu. Jeho lídrem zůstává Bohemia Sekt ze Starého Plzence.

Investoři z FDP – kteří podnikají také v hotelových službách či realitách – vlastnili už dříve Vinařství Mutěnice. Akvizicí Neoklasu sídlícího v jihomoravských Šardicích získali rozsáhlé skladovací prostory, značky Sovín a Augustiniánské sklepy a celkem 345 hektarů vinic.

„Investice do Neoklasu se pohybovala v řádech stovek milionů korun. Ve stejném rozsahu očekáváme i další investice, které chceme realizovat,“ řekl pro Lidovky.cz šéf FPD Group Tomáš Šupa.

Cílem investiční skupiny je získat do svého vlastnictví tisíc hektarů vinic v Česku. „Tím jsme se dostali k předpokládané investici převyšující miliardu korun,“ dodal Šupa.

Vinařské podniky spadající pod FPD by měly letos, podle představ investora, dosáhnout tržeb okolo jedné miliardy korun.

FPD GROUP

  • Společnost FPD je investiční skupinou působící ve 13 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky.
  • Podniká v sektoru hotelů, realit či finančních služeb.
  • Aktiva skupiny převyšují částku 400 milionů eur.

Zdroj: FPD Group

mipMichal Pavec