26. června 2012 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Finančník Soros varuje před krachem summitu EU

Finančník George Soros | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finančník George Soros | foto: Reuters

LONDÝN Německo musí změnit svůj odmítavý postoj vůči návrhům bez zbytečných odkladů prosadit těsnější evropskou integraci. Jinak mu hrozí, že se stane "středem říše" zodpovědné za kolaps eurozóny.

Ve svém článku v ekonomickém listě Financial Times to napsal americký finančník George Soros. Naznačil tak, že pokud se něco zásadního nezmění, nelze od nadcházejícího summitu EU čekat žádný posun.

"(Německá kancléřka) Angela Merkelová odolávala všem návrhům, které by Španělsku a Itálii pomohly zmírnit dopady vysoké rizikové přirážky, kterou trh vyžaduje," poznamenal finančník Soros ke schůzce lídrů čtyř klíčových zemí eurozóny.

Francouzský prezident Francois Hollande

Francouzský prezident Francois Hollande

Schůzka, na kterou Soros ukazuje, se konala na konci minulého týdne v Římě. Vedle Merkelové se jí zúčastnil také francouzský prezident François Hollande a premiéři Itálie a Španělska Mario Monti a Mariano Rajoy. Jedním z návrhů bylo, že tyto čtyři země na summitu navrhnout prorůstová opatření za 130 miliard eur (asi 3,4 bilionu Kč).

Summit může skončit fiaskem

Kvůli postoji Německa se nadcházející bruselský summit může podle Sorose změnit ve fiasko. Zbytek eurozóny se pak může ocitnout bez dostatečné silné "protipožární zdi", která by měnový blok chránila v případě, že by z eurozóny odešlo Řecko.

ČTĚTE TAKÉ:

"To sice může posloužit omezenému německému prospěchářství, vznikne tím ale úplně jiná Evropa, než byla otevřená společnost, která zapálila lidskou představivost," myslí si finančník. "Z Německa to udělá střed říše a 'periferii' to posune do trvale podřízeného postavení," dodal Soros, který je původem z Maďarska, z něhož emigroval v roce 1947.

Evropský fiskální úřad

Soros je přesvědčen, že by měl vzniknout Evropský fiskální úřad. Ten by ve spolupráci s Evropskou centrální bankou mohl podpořit vznik fondu pro snižování dluhů. Podle Sorosova návrhu by takový fond nakupoval velkou část státních dluhopisů Itálie a Španělska. Fond by vydával evropské pokladniční poukázky a z jejich výnosů dluhopisy nakupoval. Výhodu levného financování by tak předával zemím, které to potřebují. To se blíží návrhu, který Merkelové už dříve předložili její ekonomičtí poradci.

"Paní Merkelová trvá na tom, že úplné fiskální a bankovní unii musí předcházet unie politická. To je ale nereálné i nerozumné. Všechny tři unie je nutné vytvářet současně, krok za krokem," napsal Soros v komentáři v FT.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!