Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Finsko chce vymýtit kuřáky z populace. Na rok 2040 plánuje radikální ‚konec hry‘

Kouření - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

Finové přitvrdili od letoška v boji proti tabáku. V roce 2040 tam má nastat „End-game“, tedy konec hry, země má být prakticky bez kuřáků. Česko podobné radikální řešení nechystá.

Striktním způsobem se vypořádává s kuřáky sever Evropy, zejména Finsko. K běžným opatřením jako je třeba zákaz reklamy, zákaz kouření na veřejném prostranství, vysoké zdanění nebo krabičky s varovnými odpudivými obrázky, Finové letos přidávají vlastní a mnohem radikálnější regulace. Třeba zákaz kouření na balkonech nebo roční poplatky pro všechny prodejce. Řada jiných zemí, včetně Česka, tak přísnou cestou nejde.

Říkají tomu „End-game“. Konec hry. Finové si dali cíl, že do roku 2040 (podle některých hlasů prý možná už do roku 2030) kuřáky prakticky vymýtí z populace. Ne sice úplně, ale k tomuto roku má jejich podíl klesnout pod 2 procenta. V roce 2015 kouřilo ve Finsku zhruba 15 procent dospělých lidí (přesněji nad 15 let). Pro srovnání - v Česku přes 24 procent.

Finsko je svým plánem v Evropě ojedinělé. „Náš přístup je revoluční. Chceme se zbavit všech tabákových výrobků,“ citovala televize CNN Kaariho Paaso z finského ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí.

Na balkon jen bez cigarety

Současná striktní opatření k tomu mají přispět. Správce domu nebo bytovky může požádat úřady o zákaz kouření na balkonech dotyčného objektu, pokud se z místa valí dým a obtěžuje tak sousedy. Velkou nevoli mezi obchodníky vyvolává i nový poplatek, který prodejci tabákových výrobků musejí ročně platit místní obci ve výši až 500 euro za každou pokladnu.

Z vybraných peněz jsou placeni inspektoři, kteří dohlížejí v obcích na dodržování protikuřáckých pravidel. Cílem je kouření lidem co nejvíc omezit a znechutit. Ve Finsku je už nyní regulovaný prodej elektronických cigaret a jejich aromatických náplní. Údajně proto, aby čokoládové nebo ovocné příchutě nelákaly mladé lidi provozovat tuto ve většině zemí tolerovanou alternativu.

Finsko hodlá použití e-cigaret omezovat striktně stejně jako klasické kuřivo. Stejně tak i žvýkací nebo orální tabák snus, oblíbený hlavně v sousedním Švédsku.

Finové hodně zdraží. Ale nejen to

Samostatnou kapitolou je cíl výrazně zvyšovat ve Finsku spotřební daň z tabákových výrobků. Už nyní jsou tamní cigarety (loni v přepočtu 154 korun za krabičku) páté nejdražší v Evropě. Oproti tomu je Česko nejběžnější cenou 80 korun čtvrté nejlevnější.

„V tom Finsku to ale není jen o přísné regulaci, ale také o osvětě a nabídce léčby, včetně hrazených léků,“ říká na adresu finského akčního plánu nejznámější česká bojovnice proti kouření profesorka Eva Králíková z Univerzity Karlovy v Praze.

„Jejich plán má velkou šanci na splnění. Není to jen osamocený výkřik, ale systematická práce mnoha týmů mnoha profesí, lékařů, ale i ekonomů, sociologů, pracovníků medií a dalších. Stát je tam za tuto jejich práci na splnění cíle platí,“ dodává Králíková.

Česká akce trochu vázne

I Česko má (z roku 2015) svůj akční plán pro oblast kontroly tabáku, na jehož splnění však není vyhrazený žádný státem placený speciální tým. Mimo jiné stanovuje cíl, aby u nás klesl podíl kuřáků v populaci nad 15 let oproti 31,4 procentům v roce 2014 na maximálně 22 procent v roce 2025.

Finové přitom uvažují, že pět let poté už budou mít nejvýše 2 procenta kuřáků. A jdou za tím tvrdě.

Mnohem razantněji než Češi. U nás kuřáci nakupují od loňska kuřivo s obrazovým varováním, od května si nezapálí v žádné restauraci a stát letos zavede určitou regulaci prodeje e-cigaret, respektive jejich náplní. Žádné jiné opatření se v nejbližší době nechystá.

Nedojde v nejbližších letech pravděpodobně ani k prudkému zvýšení ceny cigaret, respektive spotřební daně. Ministerstvo financí shodně s výrobci tvrdí, že skokové zdražení způsobuje nárůst černého trhu - nahrává levnějším cigaretám od padělatelů a pašeráků. Dosud je Česko podílem nelegálního trhu pod průměrem Evropy.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....