6. května 2010 12:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fio půjčilo ČSSD na kampaň 180 milionů. Teď dostalo bankovní licenci

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Fio získala od ČNB bankovní licenci a stane se tak jedinou bankou na tuzemském trhu, která je ryze v českých rukou. Finanční skupina je spojována s financováním kampaně ČSSD, je ale známá i tím, že dostala velkou státní zakázku od organizace spadající pod ministra zemědělství Jakuba Šebestu, jehož do vlády také nominovali sociální demokraté.

Fio ve službách státu

Stát se prostřednictvím Podpůrného a garančního lesnického fondu pod ministerstvem zemědělství rozhodl povzbudit zemědělce v hospodářské krizi tím, že jim bude dotovat úvěry, které si vezmou na své podnikání. Finančním ústavem, který zvýhodněné půjčky jménem Agroúvěr poskytuje, je pouze záložna FIO. Vláda na tuto podporu zemědělců vyčlenila až 800 milionů korun. Agroúvěr je pro zemědělce výhodný v tom, že část nákladů na splácení půjčky za ně zaplatí stát. FIO díky této akci získává nové zákazníky. Informovala o tom MF Dnes.

"Můžeme potvrdit, že Fio získalo bankovní licenci a stalo se tak další bankou na trhu," uvedl Tomáš Zimmerman z tiskového oddělení ČNB. O vydání bankovní licence broker Fio požádal ČNB v červnu 2008. Loni ale svoji žádost stáhl a poté ji podal znovu. 

Nová Fio banka by měla navázat na služby družstevní záložny, která je součástí finanční skupiny Fio. Šéfem banky bude Jan Sochor, který je předsedou představenstva celé finanční skupiny Fio. Už dnes má firma pobočky asi na 60 místech Česka.

Banka plánuje postupný pozvolný růst, co se týče produktů i počtu klientů, cenovou politiku hodlá zachovat. "Není to nějaký zlom v nabídce služeb, ale spíše zastřešení dosavadních aktivit. Bankovní licence zjednoduší vnitřní procesy a zpřehlední produkty pro klienty," uvedl Sochor.

Sociálním demokratům půjčili tři čtvrtiny svého kapitálu

O finanční skupině se v poslední době mluvilo zejména ve spojení s financováním kampaně ČSSD. Fio v tendru na poskytnutí kontokorentu pro stranu ve výši 180 milionů korun porazila všechny velké banky, například oproti České spořitelně nabídla podle volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka o desetinu nižší úrok.

Čtěte více:

Částka 180 milionů ale vzbudila pozornost České národní banky.  Kampelička totiž podle pravidel ČNB, která se pozískání licence přestávají na banku vztahovat, může půjčit politické straně, obdobně jako jiným běžným klientům, maximálně 25 procent kapitálu. To by v případě Fia znamenalo pouze 62 milionů. Sociálním demokratům ale poskytla téměř třikrát tolik.

Vazby na ČSSD

Společnost je velkým obchodníkem s cennými papíry, vlastní druhou českou burzu RM-Systém a také vlastní kampeličku. Majiteli skupiny jsou podnikatel Petr Marsa a jeho spolužák z vysoké školy Romuald Kopún. Právě Marsu přitom pojí se sociální demokracií osobní vztahy. Jak napsala MF Dnes, manažer byl u baru hotelu Kempinski naproti pražskému sídlu sociální demokracie a jen pár kroků od sídla svých firem často viděn s Jaroslavem Tvrdíkem. Oba pánovové ovšem nechtějí svůj vztah komentovat.

Marsa byl také koncem loňského roku rozpočtovým výborem Sněmovny, který vede sociální demokrat a stínový ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka, zvolen do Výboru pro finanční trh při České národní bance. Jako kandidáta do bankovního výboru navrhla Marsu Asociace družstevních záložen, které sám předsedá a rozpočtový výbor ho pak ze tří finalistů schválil.

Co bude Fio banka nabízet?

Počet klientů Fio burzovní společnosti, která je největším on-line brokerem v ČR, činil na konci března 34.000. Záložna Fio se sítí 60 poboček měla téměř 26.000 klientů. Počáteční potenciál klientů Fio banky odhadl Sochor na zhruba 50.000.

Banka podle Sochora nabídne běžný účet bez poplatku pro fyzické osoby, podnikatele i firmy, tuzemský platební styk zcela zdarma, spořicí účet či flexibilní úvěry pro podnikatele a úvěry na obchodování s cennými papíry.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!