16. června 2014 8:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lukoil, vedený Zemanovým poradcem Nejedlým, zaplatí pokutu 27 milionů

Martin Nejedlý je jedním z poradců prezidenta Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Nejedlý je jedním z poradců prezidenta Miloše Zemana. | foto: ČTK

PRAHA Firma Lukoil Aviation, jejímž jednatelem je poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý, dostala v minulých dnech od soudu platební rozkaz, dle kterého má Správě státních hmotných rezerv zaplatit pokutu 27 milionů korun včetně úroku z prodlení ve výši osmi procent za každý rok prodlení. Lidovým novinám to sdělil důvěryhodný zdroj obeznámený se situací.

Společnost Lukoil se může odvolat do 15 dnů od doručení platebního rozkazu. K tomu podle informací Lidových novin došlo minulý týden ve čtvrtek. Nejedlý na opakované SMS dotazy nereagoval.

Spor mezi Správou státních hmotných rezerv a společností Lukoil má kořeny v roce 2009. Tehdy úřad uzavřel s firmou tzv. obměnou smlouvu. Podle ní měl Lukoil odebrat 30 tisíc kubických metrů leteckého benzinu a dodat nový.

Starý benzin sice Lukoil odebral, ale nového dodal jen část. Správa státních hmotných rezerv sice navrhla, aby zbylé palivo firma nahradila například benzinem pro auta, ale ani k tomu nedošlo, a proto úřad vyměřil firmě pokutu ve výši 27 milionů, což firma rozporovala. V letošním roce Správa státních hmotných rezerv pod vedením nového šéfa Pavla Švagra, který přišel do funkce letos v únoru, rozhodla, že na společnost Lukoil podá žalobu, a pověřila tím Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který podal žalobu začátkem června.

Jiří Táborský