29. června 2015 11:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firma Zemanova poradce Lukoil je v likvidaci

Zeman na Pražském hradě přijímá gratulanty k 70. narozeninám. Na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman na Pražském hradě přijímá gratulanty k 70. narozeninám. Na snímku je... | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Firma Lukoil Aviation Czech, jejímž jednatelem je prezidentův poradce Martin Nejedlý, je v likvidaci. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl 17. června o tom, že tato společnost má státu zaplatit 27,5 milionu korun kvůli dodávce leteckého paliva.

Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Peníze se týkají smlouvy na obměnu zásob leteckého petroleje. Informaci přinesl týdeník Respekt.

Respekt píše, že firma skončila v likvidaci osm dní po rozsudku. Nejedlý a další společník Dmitrij Romaněnko mají ukončené funkce, za společnost prý nyní vystupuje právník Tomáš Rychlý, který byl určen jako likvidátor a je z právní kanceláře Wolf Theiss, jež hájila Nejedlého Lukoil u soudu. Nejedlý podle Respektu věc zatím nekomentoval, otázku týdeníku nechal bez odpovědi.

Spor začal v roce 2009, kdy Správa státních hmotných rezerv uzavřela s Lukoilem smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma podle žaloby odebrala petrolej za 275,6 milionu korun, vrátila ale necelou polovinu. Správa proto Lukoilu uložila pokutu, jejíž uhrazení firma odmítá.

Prezident Miloš Zeman řekl dříve v rozhovoru s ČTK, že chce počkat, jak soudní spor mezi státem a společností Lukoil dopadne. Teprve poté se prý rozhodne, jestli Nejedlý zůstane mezi jeho poradci. Nejedlý je také místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla Zemanovo jméno. V den prvoinstančního rozsudku, tedy 17. června, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že Zeman se k věci nebude vyjadřovat do doby, než bude vynesen pravomocný rozsudek. Stejně odpověděl na otázku, zda prezident záležitost považuje za problém.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!