Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmám hrozí nová vlna tunelování

manažer - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy manažer - ilustrační foto | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Nová vlna tunelování hrozí podle některých ekonomů České republice v důsledku finanční krize. Manažeři řady bankrotujících podniků by se totiž mohli pokusit o převod zbylého majetku dříve, než se věřitelé začnou domáhat svých pohledávek.

„Když vám krachuje vaše vlastní firma, je to psychicky velmi náročný zážitek. I jinak bezproblémoví lidé pak pod tlakem situace dělají hlouposti a někdy i neférová rozhodnutí. To je zkušenost ze všech zemí světa a ze všech recesí,“ prohlásil hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Na to mohou doplatit především věřitelé krachujících společností, protože ve firmě pak nezbude dost majetku ani na částečné vyrovnání dluhů. „Pokud vlastník nebo manažeři ví, že je společnost zralá na vyhlášení úpadku, určitě bude snaha o vyvezení majetku před zásahem věřitelů pravděpodobnější,“ potvrdil Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Banky ovšem prohlašují, že s podobnými případy počítají a snahy o tunelování je nezaskočí. „Speciálně u nás jsme na to dobře připraveni, protože mnoho zaměstnanců bank již zažilo obdobnou situaci v devadesátých letech,“ myslí si Mertlík.

Analytici přesto varují, že nástroje, kterými se mohou peněžní ústavy bránit, jsou velice omezené. „Banka se může bránit daleko pečlivějším prověřováním firem. Pokud už ale úvěr poskytla, tak jsou šance na ovlivnění situace minimální,“ upozornil Hatlapatka.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...