19. února 2009 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmám hrozí nová vlna tunelování

manažer - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy manažer - ilustrační foto | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Nová vlna tunelování hrozí podle některých ekonomů České republice v důsledku finanční krize. Manažeři řady bankrotujících podniků by se totiž mohli pokusit o převod zbylého majetku dříve, než se věřitelé začnou domáhat svých pohledávek.

„Když vám krachuje vaše vlastní firma, je to psychicky velmi náročný zážitek. I jinak bezproblémoví lidé pak pod tlakem situace dělají hlouposti a někdy i neférová rozhodnutí. To je zkušenost ze všech zemí světa a ze všech recesí,“ prohlásil hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Na to mohou doplatit především věřitelé krachujících společností, protože ve firmě pak nezbude dost majetku ani na částečné vyrovnání dluhů. „Pokud vlastník nebo manažeři ví, že je společnost zralá na vyhlášení úpadku, určitě bude snaha o vyvezení majetku před zásahem věřitelů pravděpodobnější,“ potvrdil Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Banky ovšem prohlašují, že s podobnými případy počítají a snahy o tunelování je nezaskočí. „Speciálně u nás jsme na to dobře připraveni, protože mnoho zaměstnanců bank již zažilo obdobnou situaci v devadesátých letech,“ myslí si Mertlík.

Analytici přesto varují, že nástroje, kterými se mohou peněžní ústavy bránit, jsou velice omezené. „Banka se může bránit daleko pečlivějším prověřováním firem. Pokud už ale úvěr poskytla, tak jsou šance na ovlivnění situace minimální,“ upozornil Hatlapatka.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!