Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy kritizují rodící se koalici. Zapomněla totiž na rychlý internet

Superrychlý internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Superrychlý internet | foto: Shutterstock

PRAHA Ve schválené koaliční smlouvě chybí podpora rozšiřování pokrytí rychlým internetem. Naopak pozitivním krokem je obnovení Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost, která má být odpovědná za koordinaci informačních a komunikačních technologií ve veřejném sektoru.

Internetová infrastruktura je podle ICT Unie v současnosti pro rozvoj ekonomiky stejně důležitá jako dopravní stavby nebo energetické sítě, jimž se koaliční ujednání obšírně věnuje.

Smlouva neobsahuje ani realizaci schválené státní strategie Digitální Česko 2.0, přitom podle průzkumu ČTÚ má ke skutečně vysokorychlostnímu internetu o rychlosti alespoň 30 Mbit/s přístup jen malá část obyvatel a podnikatelů v ČR. Tuto rychlost by do roku 2020 v souladu s plány Evropské komise měl mít k dispozici každý občan.

ICT Unie

Profesní sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací i dalších podnikatelských a vzdělávacích subjektů, jehož cílem je zvýšit vnímání důležitosti zavádění a využívání moderních informačních technologií ve společnosti.

Ve svých aktivitách navazuje na činnost Sdružení pro informační společnost a Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí. ICT UNIE má více než 80 firemních členů.

"V koaliční smlouvě jsou obsažena témata, která ICT Unie dlouhodobě prosazuje a o nichž s politickými stranami sestavujícími novou vládu jednala. Oblast ICT ve veřejné správě potřebuje centrální řízení a koordinaci. Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost je pro to vhodným subjektem, samozřejmě pokud bude mít dostatečně silné pravomoci," uvedl prezident unie Svatoslav Novák.

Elektronická fakturace ve veřejné správě

Unie rovněž vítá záměr kabinetu zavést ve veřejné správě elektronickou fakturaci, která má pomoci k transparentnosti a účinnější kontrole finančních toků.

Podle předsedy představenstva Software602 Richarda Kauckého jsou nástroje jako elektronická fakturace pro všechny podnikatelské subjekty nebo mírně pozměněné elektronické daňové přiznání efektivnější nástroje proti daňovým únikům než například registrační pokladny.

"Stát má možnost zvýšit daňové výnosy a také zvýšit efektivitu vlastních nákupů, aniž by to občanům a podnikatelům přineslo nové administrativní povinnosti. Stačilo by chytře využít možností a systémů, které mají centrální úřady k dispozici," dodal.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!