Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fischer mění poslední týden v úřadu fungování státních firem

Jan Fischer byl hostem Otázek Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer byl hostem Otázek Václava Moravce. | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí v demisi Jan Fischer rozhodl o změně stanov a snížení počtu členů dozorčích rad u pěti státních firem. Jde o Český Aeroholding, ČEPRO, Mero, Centrum - F a Prisko. Počet členů dozorčích rad společnosti ČEPRO a Mero klesl z 12 na osm, celkově tak jmenované firmy budou mít 31 členů dozorčích rad, oznámil to mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

U dalších firem ovládaných ministerstvem financí mají změny v průběhu roku následovat. Rozhodnutí přišlo v posledním týdnu úřadování vlády Jiřího Rusnoka. "Načasování změn až na začátek roku 2014 je způsobeno nově účinnou legislativou, zejména zákonem o obchodních korporacích," uvedl Šrámek.

Zákon přitom podle Bohumila Havla z advokátní kanceláře PRK Partners v uvedené oblasti nic nového nepřináší. Pouze dává možnost snížit počet členů orgánů pod tři členy, ale není to povinnost. V případě snížení členů dozorčích rad z 39 na 31 se jedná jen o volné rozhodnutí MF. Zákon tuto změnu neukládá," uvedl.

Z dozorčí rady ČEPRO odcházejí Jiří Pavlas, Milan Hlaváč, Jiří Neumann a Martin Vít. Dozorčí radu Mero opouští Pavel Kougl, Zdeněk Petříček, Martin Zrzavecký a Miloslav Kubíček.

Nový výbor pro audit

Podle Šrámka jde o pokračování procesu zavádění nové koncepce výkonu akcionářských práv. Jejím cílem jsou úspory a zvýšení efektivity výkonu akcionářských práv státu. V rámci změn byl také nově jmenován tříčlenný výbor pro audit u společností Čepro a Český Aeroholding.

V případe Českého Aeroholdingu jsou členy výboru pro audit prezident Komory auditorů ČR Petr Šobotník, člen dozorčí rady Českého Aeroholdingu a bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka a ředitel odboru Účetnictví a audit MF Petr Plesnivý.

Ve výboru pro audit společnosti Čepro bude ředitelka odboru Strategické společnosti MF Jiřina Vorlová, která je nyní členkou dozorčích rad Čepro i Mero. Dále bude členkou auditorka Věra Vlasáková a vedoucí oddělení Metodika účetnictví podnikatelů a finančních institucí MF Ladislav Pavlík.

MF upozornilo, že jde o první fázi změn ve společnostech s majetkovou účastí státu. Změny u dalších firem by měly následovat, a to v únoru u firem Thermal, Explosia, Výzkumný a zkušební letecký ústav a IMOB. V dubnu přijdou na řadu Česká exportní banka a EGAP a v červnu ČEZ.

ČTĚTE VÍCE:

Ministerstvo financí loni mělo více než 40procentní podíl ve 26 společnostech, o rok dříve to bylo 28 firem. Nově se loni do seznamu dostalo Kongresové centrum, u kterého MF loni navýšilo základní kapitál o dvě miliardy v souvislosti s oddlužením centra. Naopak podíly MF v Letišti Praha a ČSA byly během roku 2012 převedeny do Českého Aeroholdingu.

O jaké státní firmy jde?

Český Aeroholding, který vznikl v březnu 2011, sdružuje firmy vlastněné státem podnikající letectví. Jeho dceřinými společnostmi jsou od dubna 2012 Letiště Praha - provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, od září 2012 letecká společnost České aerolinie, od dubna 2012 Czech Airlines Technics poskytující služby v oblasti technické údržby letadel, od října 2011 Czech Airlines Handling zajišťující pozemní odbavení letadel a cestujících, od listopadu 2011 CSA Services nabízející především personální služby. Celá skupina dosáhla v roce 2012 hrubého zisku 2,6 miliardy korun.

Čepro provozuje v ČR produktovody o celkovém objemu 47.000 metrů krychlových. K dispozici má skladovací nádrže o celkové kapacitě 1,76 milionu metrů krychlových. Společnost rovněž provozuje po celé zemi síť 191 čerpacích stanic EuroOil.

Mero vlastní a spravuje české ropovody Družba a IKL a jejím jediným vlastníkem je prostřednictvím ministerstva financí český stát.

Společnost Centrum - F vznikla v srpnu 2013 změnou ze společnosti PPP Centrum. Tu stát založil v roce 2004 s tím, že bude propagovat a řídit projekty, do nichž vstoupí soukromí investoři společně s veřejnými financemi. Firma Prisko má od začátku devadesátých let na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské Škody. Obě firmy stoprocentně ovládá MF.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jeden z nejvýraznějších komunálních politiků hejtman Libereckého kraje Martin Půta.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Jeden z nejvýraznějších komunálních politiků hejtman Libereckého kraje Martin Půta.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Jeden z nejvýraznějších komunálních politiků hejtman Libereckého kraje Martin Půta.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT PROGRAMÁTOR (AŽ 80 000 KČ/MĚS)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč