Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francouzská ekonomika letos klesne o osm procent, předpokládá vláda

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský ministr financí Bruno Le Maire. | foto: Reuters

Paříž  Francouzská ekonomika letos kvůli koronaviru patrně vykáže osmiprocentní propad, řekl v úterý ministr financí Bruno Le Maire. Za poslední týden už přitom vláda zhoršila výhled podruhé, ještě před pár dny čekala celoroční pokles hrubého domácího produktu (HDP) o šest procent. Ministr pro státní rozpočet Gérald Darmanin v této souvislosti očekává, že deficit veřejných financí letos dosáhne rekordních devíti procent HDP.

Le Maire v rozhovoru s televizí BFMTV a rozhlasovou stanicí RMC v úterý také řekl, že objem peněz vyčleněných pro podniky, kterým kvůli krizi covid-19 hrozí krach, se zvýší na sedm miliard eur (187,5 miliardy Kč). Ty společnosti, jimž tržby klesly o více než polovinu, mají nárok na 1500 eur (přes 40 000 Kč). Nově byla z 2000 na 5000 eur zvýšena pomoc podnikům, kterým hrozí bankrot.

Ministr financí zatím nedokáže s jistotou říci, kdy se znovu definitivně otevřou hotely a restaurace. Vládní pomoci z takzvaného fondu solidarity podle něj využívá 900 000 firem.

Devítiprocentní deficit veřejných financí bude znamenat poválečný rekord, řekl Darmanin v rozhovoru se stanicí France Info. Ještě minulý čtvrtek hovořil o deficitu 7,6 procenta. Prezident Emmanuel Macron ale v pondělí oznámil, že karanténní opatření budou prodloužena do 11. května.

Minulý týden ministr Le Maire odhadoval objem pomoci ekonomice zasažené dopady pandemie na 100 miliard eur. Do této sumy ale nebyla zahrnuta záchrana velkých podniků, jako je například letecká společnost Air France-KLM.

Francouzská vláda by měla ve středu představit aktualizaci rozpočtu na letošní rok, k revizi rozpočtu sáhla kvůli krizi už podruhé.

Macron ve svém pondělním projevu uvedl, že Francie nebyla na krizi covid-19 patřičně připravena. „Vyvodíme z toho všechny důsledky,“ řekl. Že si Francouzi nepřejí, aby země po covid-19 byla stejná jako před covid-19, potvrdil i průzkum společností Odoxa a Comfluence pro list Les Echos a pro rozhlasovou stanici Radio Classique. Podle něj by po krizi měla být prioritou takzvaná relokalizace. V zájmu mít více výrobků „Made in France“ jsou Francouzi připraveni zaplatit za ně i vyšší ceny.

„Přenést na ostatní naši výživu, naši ochranu nebo naši schopnost pečovat je šílenství,“ řekl již dříve francouzský prezident. A občané s ním patrně souhlasí. Pro zemědělskou soběstačnost se vyslovilo 93 procent oslovených, pro relokalizaci průmyslových podniků 92 procent, a že vláda má usilovat o to, aby se výzkum a produkce francouzských i zahraničních farmaceutických laboratoří odehrával ve Francii, bylo 91 procent oslovených, citoval ze studie Les Echos.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY - NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč