Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francouzské hotely bojkotují OH. Vadí jim partnerství olympijského výboru s Airbnb

Olympijské kruhy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské kruhy (ilustrační foto). | foto: ČTK/AP

Biarritz  Francouzští hoteliéři pozastavují svoji účast na organizaci olympijských her, které se v roce 2024 budou konat v Paříži. Vadí jim, že Mezinárodní olympijský výbor (MOV) uzavřel v pondělí partnerství se společností Airbnb, jež zprostředkovává krátkodobé pronájmy. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dnešní prohlášení sdružení hoteliérů UMIH.

„Hoteliéři pozastaví svoji účast na organizaci olympijských her 2024,“ uvedl předseda sdružení francouzských hoteliérů Laurent Duc během 67. kongresu organizace, který se koná do čtvrtka ve městě Biarritz. Členové sdružení považují partnerství MOV a Airbnb za „naprosto neuctivé vůči profesionálům v oblasti hotelnictví“, kteří se dosud na přípravné fázi olympijských her intenzivně podíleli.

Fakt, že se platforma se sídlem v San Franciscu stala jedním z hlavních sponzorů MOV, vyvolává od počátku polemiky. V úterý se proti němu ohradila i starostka metropole nad Seinou Anne Hidalgová. V dopise adresovaném MOV uvedla, že Airbnb vytlačuje pracující lidi z trhu s bydlením.

„Zabráním nezanedbatelné části pařížských nemovitostí přispívá Airbnb k růstu cen bydlení a jeho nedostatku na trhu s pronájmy. To znevýhodňuje všechny Pařížany, zejména střední třídu,“ citoval dopis Hidalgové deník Le Monde.

Krátkodobé pronájmy zprostředkované společností Aibnb „způsobují místním nepříjemnosti, destabilizují místní trh a tvrdě konkurují tradičnímu hoteliérství,“ napsala dále starostka Paříže MOV.

„Tato historická dohoda si klade za cíl hostujícímu městu umožnit, aby olympijské hry přijalo autentičtěji, lokálněji a udržitelněji,“ komentovala partnerství ve středu společnost Airbnb. Připomněla, že už sponzorovala olympijské hry v Riu v roce 2016 a jihokorejském Pchjongčchangu o dva roky později. V prohlášení poskytnutém agentuře AFP uvedla, že její „hodnoty se shodují s hodnotami olympijského hnutí“.

MOV uzavřel smlouvu s Airbnb na devět let, tedy do roku 2028. AFP s odvoláním na specializovaná média vyčíslila hodnotu kontraktu na 500 milionů dolarů (přes 11,5 miliardy Kč).

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...