17. července 2013 14:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Dolar si vybírá oddechový čas

Americké dolary (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dolary (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Po několika týdnech dolarového zpevňování a rostoucích amerických výnosů vstoupily finanční trhy do fáze korekce. Přitom slovo korekce je na místě, nemyslím si, že by mělo v nejbližších týdnech či měsících dojít k otočení trendu.

Impuls k tomu, aby trhy zkorigovaly svá přehnaná očekávání, jim dal Ben Bernanke, který jasně prohlásil, že americká centrální banka nadále prosazuje extrémně uvolněnou měnovou politiku. Jinými slovy je nyní méně pravděpodobné, že by k omezování měsíčních nákupů aktiv ze strany Fedu mohlo začít docházet již od letošního září.

Nicméně prostor k dolarovým ziskům zůstává otevřený. Americká ekonomika by měla v následujícím období nadále překonávat svojí výkonností vývoj ostatních světových ekonomik. Zpevňování americké měny bude ale záviset především na dalším poklesu amerických dluhopisů, resp. růstu jejich výnosů.

ČTĚTE TAKÉ

Přes velmi opatrné hodnocení hospodářského vývoje USA Benem Bernankem jsou naše očekávání optimistická. Měla by vést k růstu tržních amerických sazeb a zpevňování dolaru. Druhá strana Atlantiku by se však měla nadále potýkat s problémy. Slabý ekonomický růst si nejspíš vyžádá ještě jedno snížení úrokových sazeb ECB. Tato konstelace by tak měla ve zbytku letošního roku podporovat americkou měnu a naopak oslabovat tu evropskou. Kurz USD/EUR vidíme na konci prosince poblíž úrovně 1,20.

Dolaru by se nemělo dařit jen vůči euru, ale měl by zpevňovat prakticky vůči všem světovým měnám. Japonsko přistoupilo k výraznému kvantitativnímu uvolňování, které by mělo oslabovat tamější měnu. Tradiční bezpečný přístav, švýcarský frank, by měl nadále ustupovat ze svého historického maxima s tím, jak se na trhy začne vracet optimismus. Pod tlakem by však měly být i další měny včetně české koruny, která by během následujících měsíců měla vůči dolaru z regionálních měn oslabit vůbec nejvíce.

Miroslav Frayer, analytik KB

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC FRÉZAŘ SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč