25. dubna 2014 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Futuristické trolejbusy z Plzně budou vozit na španělské riviéře

Plzeňská Škoda Electric zahajuje výrobu trolejbusů pro španělské historické a turistické letovisko Castellon, které odebere šest 12metrových nízkopodlažních vozidel s futuristickým vzhledem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňská Škoda Electric zahajuje výrobu trolejbusů pro španělské historické a turistické letovisko Castellon, které odebere šest 12metrových nízkopodlažních vozidel s futuristickým vzhledem. | foto: ČTK

PLZEŇ Plzeňská Škoda Electric zahajuje výrobu trolejbusů pro španělské historické a turistické letovisko Castellon, které odebere šest dvanáctimetrových nízkopodlažních vozidel futuristického vzhledu. Na jejich produkci se bude plzeňský podnik zásadně podílet. Hodnota kontraktu je zhruba 45 milionů korun.

"Trolejbusy jsou navržené v řešení metrostyle. Jde o charakteristický futuristický design a aktuální trend uplatňovaný u trolejbusů i autobusů v západní Evropě. Čelo vozu je podobné tramvaji a zbytek je moderní verze klasické trolejbusové karosérie," uvedl obchodní manažer Pavel Kuch.

Finálním dodavatelem vozidel bude sice polský Solaris, ale jejich kompletní montáž se odehraje v Plzni. Škoda Electric dodá také elektrovýzbroj se speciálními bateriemi pro nezávislý pojezd. Vozidla tak budou moci jezdit i v místech bez elektrického vedení. "Navíc systém umožňuje dobíjení baterií za jízdy, což umožní plynulost provozu na trakci i mimo ní," vysvětlil Kuch.

Konečným zákazníkem je soukromý španělský regionální provozovatel trolejbusů a autobusů Autos Mediterraneo S.A. Trolejbusy z Plzně jsou určené pro novou linku, která už brzy spojí univerzitu a centrum města s přímořskou částí. Španělská provincie Castellon je na středomořském pobřeží, přičemž v hlavním městě oblasti, Castellon de la Plana, žije kolem 170.000 obyvatel.

Škoda Electric letos plánuje vyrobit přes 300 trolejbusů, trojnásobek oproti loňsku. Kromě Castellonu zamíří české trolejbusy do Rigy, Bratislavy, Szegedu a také do několika bulharských měst, například Sofie a Burgasu.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.