Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gazprom vyhrožuje: Odeberte všechen plyn, nebo zaplatíte penále

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruský plynárenský podnik Gazprom očekává, že jeho evropští zákazníci odeberou všechen zemní plyn, který si pro letošní rok nasmlouvali. V opačném případě nehodlá zákazníkům slevit z povinnosti platit v případě nižšího než dohodnutého odběru penále. Jedním z největších dlužníků v odběru plynu je přitom Česká republika.

Česko dosud odebralo jen 2,7 miliardy metrů kubických ruského plynu, ačkoliv pro letošek se RWE Transgaz zavázal k odběru 8,5 miliardy.

"Podmínka 'odeber nebo zaplať' je základním principem trhu s plynem. Není to pouze pozice Gazpromu, ale i všech ostatních vývozců. Co se této podmínky týče, bude plně uplatňována," řekl výkonný šéf Gazpromu Alexander Medveděv novinářům. List The Wall Street Journal napsal, že evropští zákazníci dluží Gazpromu v rámci podmínky platit penále za neuskutečněný celoroční odběr 2,5 miliardy dolarů (asi 43 miliard Kč).

Česko má vůči ostatním evropkým státu ale nemalou výhodu. Kreml totiž má zájem podpořit přihlášku Atomstrojexportu k účasti na dostavbě jaderné elektrárny Temelín, jehož vítěz také získá možnost stavět další bloky v Dukovanech a Jaslovských Bohunicích na Slovensku. Jeho účást přitom minulý týden přímo v Rusku potvrdil český prezident, když prohlásil, že "je dobře, že se významná ruská firma snaží podílet na dalším pokračování jaderné energetiky v ČR".

Rusko prodávalo přes půl roku plyn dráž, než byla tržní cena

Vzhledem k tomu, že se evropské ekonomiky letos propadly do hluboké recese, je vysoce pravděpodobné, že jejich dovozy energií budou letos proti smlouvám mnohem nižší.

Analytici v odvětví proto pozorně sledují, zda je Gazprom připraven učinit evropským zákazníkům ústupky. Západoevropští odběratelé však v prvním pololetí často nakupovali plyn na promptních trzích, kde byl mnohem levnější. Gazprom sice upravuje své ceny podle světové ceny ropy, avšak až se šesti až devítiměsíčním zpožděním. V první polovině roku tak ceny Gazpromu neodrážely prudký pokles cen ropy od loňského podzimu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!