Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gigantické vodní dílo Tři soutěsky stálo více než šest Temelínů

Tři soutěsky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tři soutěsky | foto: Wikimedia

PEKING Čína vyčíslila celkové náklady na vodní dílo Tři soutěsky na řece Jang-c'-ťiang na 37,23 miliardy dolarů (asi 650 miliard korun). Rozsáhlá stavba, kvůli které vláda přestěhovala 1,3 milionu lidí, měla původně stát čtvrtinu.

Tři soutěsky jsou největší hydroelektrárenské dílo na světě. Obří suma nahrává kritikům projektu, kteří mimo jiné varovali, že nebývale rozsáhlá stavba překročí rozpočet. Další obavy vyvolal ekologický a sociální dopad stavby, jejíž projekt se zrodil před téměř 20 lety. Když byl v roce 1992 oficiálně schválen, měl stát 57 miliard jüanů, v přepočtu 8,35 miliardy dolarů.

Celkové náklady v domácí měně dosáhly 254,2 miliardy jüanů, jen infrastruktura stála téměř 185 miliard. V částce sou zahrnuty náklady na výstavbu hráze, gigantické plavební komory, aby přes hráz mohly projíždět lodě, a 26 generátorů na výrobu elektřiny. Nalézt domovy pro přestěhované lidi stálo dalších 69,3 miliardy jüanů.

Když návrh výstavby přišel ke schválení do čínského parlamentu, jehož rozhodnutí jsou zpravidla jednomyslná, hlasovala proti němu nebo se zdržela hlasování třetina poslanců. 

Čínští představitelé projekt hájí tím, že zabrání záplavám, které si braly oběti na životech, zajistí energii opomíjenému vnitrozemí a sníží emise znečišťujících plynů. Gigantická přehrada je vodou na mlýn kritikům hospodářského růstového modelu, který Čína spustila s hospodářskými reformami před třemi dekádami.

Kritikům se nelíbí, že prioritou je hospodářský růst, zatímco ekologické a sociální otázky zůstávají opomíjené. Kontroverzní jsou především dramatické změny v místních ekosystémech, které budou mít nepředvídatelné následky. Rizikem je, že se obrovská nádrž promění v jímku na splašky a průmyslové znečištění a zanese se bahnem.

Základní údaje o nejvýkonnější elektrárně světa

Přehradní hráz je 185 metrů vysoká a 2309 metrů dlouhá. Vzniklý vodní rezervoár je dlouhý 660 kilometrů, široký průměrně 1,1 kilometru a hluboký kolem 170 metrů. Zaplavil plochu 1084 kilometrů čtverečních a může pojmout až 39 miliard krychlových metrů vody (asi 54 objemů největší české přehrady Orlík).

Přehrada se začala stavět v prosinci 1994, v roce 2003 se začala napouštět vodou a přehradní hráz byla dostavěna o tři roky později.

Hydroelektrárna s 26 generátory byla dokončena loni v říjnu. Nyní se instaluje dalších šest generátorů, které mají být plně operativní kolem roku 2011 a které zvýší celkový výkon elektrárny na 22.500 megawattů.

Současný výkon elektrárny je 18.460 megawattů, což je devětkrát více než maximální výkon jaderné elektrárny Temelín.

Na stavbu se spotřebovalo 27,15 milionu krychlových metrů betonu a 281.000 tun kovu. Vykopáno bylo 102,6 milionu kubických metrů kamene a zeminy. Použito bylo 29,3 milionu kubických metrů kamene a 354.000 tun betonářské oceli.

Na stavbě se podílelo na 250.000 dělníků, kromě domácích firem přiložily ruku k dílu společnosti z Japonska, Kanady, Německa, Francie, Ruska, Švýcarska, Ukrajiny a Norska.

Hydroelektrárna Tři soutěsky má podle Číny ulevit životnímu prostředí, protože pokryje asi desetinu spotřeby elektřiny země. Čína totiž většinu energie získává z tepelných elektráren. Podle Pekingu by měla přehrada skoncovat s katastrofálními záplavami.

Pod vodou z přehrady zmizelo 13 velkoměst a 140 měst, přes 1300 vesnic a tisíce archeologických památek. Asi 1,3 milionu lidí bylo přestěhováno většinou do etnicky odlišných a méně úrodných oblastí.

 

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...