Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Globální hodnota fúzí a akvizic byla letos čtvrtá nejvyšší v historii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

New York Celosvětová hodnota fúzí a akvizic letos činila 3,9 bilionu dolarů (88,3 bilionu Kč). To je o něco méně než loni, kdy dosáhla 3,96 bilionu dolarů. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila agentura Refinitiv.

Navzdory mírnému poklesu je však letošní údaj čtvrtý nejvyšší za dobu, kdy se tyto údaje sledují. K vysokému údaji přispěl hlavně růst velkých dohod, který kompenzoval pokles zahraničních dohod.

Zahraniční akvizice se snížily o 25 procent na 1,2 bilionu dolarů, což je nejméně od roku 2013. Přispěla k tomu zvýšená geopolitická nejistota a přísnější kontroly regulátorů.

Počet fúzí a akvizic v hodnotě více než deset miliard USD se letos naopak zvýšil o osm procent na 43, což bylo nejvíce od roku 2015. Na celkové letošní hodnotě fúzí a akvizic se téměř čtvrtinou podílelo 21 dohod v hodnotě více než 20 miliard USD.

Spojené státy se na celkovém objemu fúzí a akvizic letos podílely téměř polovinou. Jejich hodnota se zvýšila o šest procent na 1,8 bilionu USD. Daleko za USA se drží Evropa a Asie, v každém z regionů byly oznámené transakce něco přes 740 miliard USD.

V Evropě byla největším trhem Británie, kde však hodnota dohod klesla o čtyři procenta na 220,6 miliardy USD, hlavně kvůli nejistotě související s odchodem Británie z EU. V Asii pak jedničkou byla Čína, kde se hodnota fúzí a akvizic snížila o 14 procent na 380,3 miliardy USD, napsala agentura Reuters.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?